W poprzednim wpisie Ania Mikołajczyk ze strony Nasze Bałkany przedstawiła pierwszą część trasy, czyli odcinek Słowacja-Węgry-Serbia. Zatrzymaliśmy się w okolicach Niszu i teraz wybierzemy:
- trasę przez Kosowo lub
- trasę przez Macedonię i Grecję!
Pierwsza wymieniona opcja jest super, jeśli jedziemy na północ Albanii, a druga może być świetnym rozwiązaniem dla wielbicieli Ksamilu! Sprawdź najwygodniejszy dojazd samochodem do Albanii!
Dojazd samochodem do Albanii przez Kosowo
DROGI: Mniej więcej na wysokości Niszu znajduje się zjazd na Prokuplje. Tak zaczynamy naszą drogę na przejście w Merdare – przez następne ok. 90 km nie znajdziemy żadnej tablicy informującej, że jedziemy w dobrym kierunku. Trasa chwilami jest dziurawa i wąska, ale na szczęście z asfaltem. Można powiedzieć też, że jest całkiem malownicza i po drodze możemy się zatrzymać i zobaczyć tzw. Miasto Diabła, czyli Djavola Varos .
Na niewielkim przejściu w Merdare należy przygotować paszport, gdyż do Kosowa możemy wjechać tylko na jego podstawie. Kupujemy tam również ubezpieczenie, ponieważ nie działa tu nasze OC i system Zielonej Karty.
Z przejścia granicznego do Prisztiny mamy wąską trasę, ale na wysokości stolicy Kosowa zaczyna się autostrada, którą z niewielkimi przerwami w zasadzie dojedziemy do wybrzeża albańskiego. Pod koniec wpisu zamieszczam kilka krótkich filmików, jak wygląda ta właśnie droga po stronie kosowskiej i albańskiej.
Trasa przez Kosowo to ok. 125 km głównie autostradą Ibrahima Rugovy. Jesteśmy w stanie przejechać Kosowo naprawdę sprawnie, ale możemy zatrzymać się też w kawiarnianej Prisztinie lub pięknym Prizrenie. Tam również należy szukać noclegów – wiele hoteli znajduje się właściwie na przedmieściach Prisztiny m.in. w okolicach lotniska i Fushe Kosove.
Jest jeszcze jedna ciekawa możliwość. Specjalnie dla wielbicieli gór, którzy koniecznie chcą przepłynąć przez jezioro Koman! Wystarczy na wysokości Prizrenu zjechać z autostrady na Gjakovë, z którego przejedziemy na przejścia graniczne Qafa e Morinës lub Qafa e Prushit, a później już w kierunku Bajram Curri lub Valbony. Trasa oczywiście nie jest tak szybka i wygodna, ale też nie spodziewajmy się dzikich bezdroży. Myślę, że to dobry pomysł, jeśli chcemy wybrać się w Albańskie Alpy.
Więcej możliwości przedstawiłam we wpisie Kosowo i co dalej?
Wybierając opcję szybszą dojedziemy do przejścia granicznego Vërmicë (nazywane również Morinë ze względu na miejscowość po stronie albańskiej, ale nie mylmy jej z wymienioną wcześniej Qafa e Morinës), gdzie stronie kosowskiej trzeba okazać paszport, a albańskiej można już dowód. Pierwszy przystanek możemy zrobić w okolicach Kukës, gdzie jest wiele knajpek z zupą paca i pilafem. Za Kukës przed tunelem znajdują się bramki, gdzie powinniśmy wnieść opłatę za autostradę (po albańskiej stronie Rruga e Kombit). 5 euro kosztuje auto osobowe, a 2,5 euro motocykl**.
PALIWO: W Kosowie i w Albanii nie ma już większego problemu z zatankowaniem LPG. W Kosowie częściej na stacji zapłacimy kartą, ale w obu krajach przyjmują euro. W Kosowie benzyna kosztuje ok 1-1,05 euro, natomiast gaz 0,6 euro.
WALUTA: Kosowo euro, Albania ALL (leki), ale też przyjmują euro.
UBEZPIECZENIE: w Kosowie nie obowiązuje OC ani system Zielonej Karty. Najmniejsze ubezpieczenie kosztuje 15 euro/10 dni, ale przepisy zmieniają się na czas wakacji. W Albanii obowiązuje Zielona Karta.
Wszelkie pozostałe informacje nt. granic i ubezpieczeń w podróży do Albanii znajdziecie w wpisie: Dowód czy paszport, czyli o przepisach granicznych!
Jak naprawdę wygląda droga przez Kosowo do Albanii?
Widoczki z trasy Kosowo-Albania:
NAWIGACJA: Jeśli korzystamy z Google Maps możemy mieć problem z wyznaczeniem trasy przez Kosowo. Musimy podzielić ją na odcinki.
Dojazd samochodem do Albanii przez Macedonię i Grecję od Naszych Bałkanów
Na wysokości Nisza w Serbii mamy znaki na Skopje, więc nie będziemy mieli problemu, żeby trafić na przejście graniczne Presevo / Tabanovtse. Wystarczy kontynuować podróż trasą A1.
Trasa przez Macedonię
W Macedonii sytuacja wygląda podobnie, jak w Serbii. Stan autostrad i głównych dróg jest dobry, a korzystanie z sieci autostrad jest płatne. Wysokość opłat zależy od odcinka autostrady i kategorii pojazdu. Płacić można w walucie miejscowej, czyli denarach macedońskich (MKD) lub w euro – w tym drugim przypadku opłata może być nieco wyższa. Istnieje również możliwość płatności kartą.
Sprawdź: cennik autostrad w Macedonii.
W okresie letnim mogą pojawić się korki na przejściach: macedońsko-serbskim Tabanovce-Presevo i macedońsko-greckim Bogorodica-Evzoni.
Więcej informacji we wpisie: Macedonia i co dalej?
Trasa przez Grecję
Po pokonaniu przejścia granicznego kierujemy się na Saloniki, a następnie na Janinę i Igoumenitsę. Trasa cały czas prowadzi autostradą. Ciekawą opcją jest zboczenie z głównej trasy i zobaczenie Meteorów.
Greckie drogi są dobrej jakości. Przejazd autostradami jest płatny. Opłata pobierana jest na bramkach i zależy od kategorii pojazdu i przejechanego odcinka. Płatność tylko gotówką, taryfa w Euro.
Greccy policjanci stosują odcinkowy pomiar prędkości. Autostrada Egnatia Odos (A2) Igoumenitsa-Saloniki-Alexandroupoli.
Nas interesuje przejazd Saloniki-Igoumenitsa, gdzie cennik wygląda następująco:
Igoumenitsa-Kozani – motocykl – 3,4E ; auto osobowe – 4,8E
Kozani-Saloniki – motocykl – 2,9E ; auto osobowe – 4,8 E
Aktualne informacje o przejezdności i stanie dróg w Grecji: www.greek-motorway.net.
W Macedonii możemy zamiast na Saloniki odbić na drogę prowadzącą przez Bitolę i Prilep, a następnie przez Florinę, Kozane, Igumenistę dojechać do Albanii od południa.
* Stan na luty 2023.
** Stan na marzec 2023.
W tym roku wybieramy się do północnej Albanii okolice Durres i rozpoczęliśmy plan podróży. Pierwsze przymiarki na google maps pokazują preferowana drogę przez Macedonię, omijając Kosowo czy ktoś jechał tą trasą. Opisana trasa przez Kosowo jest, krótsza tylko czy ten odcinek w Serbii od Prokuplje do granicy z Kosowem (pomijany przez googlemaps) jest do “przejechania” .
Tak jak w tekście – trasa jest “do przejechania” 🙂 Nie jest to trasa szybkiego ruchu i są fragmenty podniszczone, ale wszędzie jest asfalt i po prostu trzeba jechać wolniej. 🙂
Jak wygląda trasa z Macedonii bezpośrednio do Albanii. Z tego co pokazuje google maps można tak jechać aby nie jechać przez Grecję?
Oczywiście ta trasa też jest OK. Będę ją jeszcze częściowo opisywać 😊
Super 🙂 czekamy z niecierpliwością bo w sierpniu wyjeżdżamy na południe Albanii.
Wita w przyszłym roku jedziemy samochodem do Albani dokładnie do Saranda apartament już zarezerwowany i nie chcę jechać przez Grecję moje pytanko na jakie przejście graniczne Macedońsko- Albańskie najlepiej się udać pozdrawiam
Jeśli nie przez Grecję to najlepiej: Kafasan/Qafa Thane lub Tushemisht 🙂 A po drodze zatrzymać się koniecznie w Ochrydzie!