Nie oszukujmy się – do Albanii jeździmy również po to żeby się dobrze bawić, a alkohol może iść w parze z fajną imprezką 🙂 Pytania dotyczące napojów wyskokowych są różne: od tych o tradycyjne napitki – po takie dotyczące cen znanych i lubianych alkoholi. Dziś część pierwsza tekstu o albańskich alkoholach! Raki, piwo, koniak! * mała uwaga! Ceny są uśrednione i orientacyjne!
TRADYCYJNIE CZYLI RAKI I KONIAK!
Bałkany raki/rakiją stoją czyli mocnym “bimbrem” wytwarzanym z różnych owoców. W Albanii najpopularniejsza jest raki z winogron, ale gdzieniegdzie możemy też skosztować gruszkowej, pigwowej lub śliwkowej. W Kosowie wybór jest jeszcze większy! Zwykle największym problemem jest to czy wybrać taką domową czy sklepową. Z jednej strony to co naturalne i kupione od tak zwanego dziadka jest cenniejsze. Z drugiej strony towar trzeba sprawdzić, albo kupimy kota w worku. Najczęściej do raki dodaje się cukru co zwiększa jej woltaż, ale nie poprawia jakości… niestety wrzuca się do raki różne “wzmacniacze”…
Jak chodzi o trunki sklepowe – wiadomo czego oczekiwać. Każda partia jest taka sama i jednak, jeśli chcemy zrobić komuś fajny prezent to… plastikowa butelka, w której zwykle sprzedawana jest domowa raki psuje efekt. W sklepie mamy banderolkę, etykietkę i pewność tego co jest w środku.
A jak chodzi o smak? Specem nie jestem mimo, że raki lubię. Są fani i jednego i drugiego rozwiązania.
Można wymienić również jako ciekawy rodzaj raki MUSKAT, która bierze swoją nazwę od szczepu winogron zastosowaną w jej produkcji.
CENA: 650 leków za litr domowej raki to taka uśredniona cena. Nie da się jej ustalić niestety dokładnie, bo ktoś sprzeda nam pod stołem taniej. Ktoś drożej.
W sklepie za 0.5 powinniśmy zapłacić od 500 leków.
W barze 50 ml powinniśmy zapłacić ok 50 leków.
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o Koniaku/Brandy Skanderbeg – każdy zna ten najpopularniejszy towar eksportowy, który jeszcze wspominają seniorzy, których młodość przypadała na czasy komunistyczne.
Kilka ciekawostek. Rzeczony, oryginalny napitek, jest produkowany w Kantynie Skanderbeu założonej w 1933 roku przez włoską rodzinę. Budynek, w którym znajduje się część destylarni to prezent od Związku Radzieckiego w stylu sowieckiego neoklasycyzmu. Taki mały prezent od towarzysza Stalina.
W 2001 kantyna została sprywatyzowana. Poczciwy Skanderbeg ma na etykietce brandy ze względu na przepisy unijne. Koniak może być tylko jeden – francuski. Kantyna przegrała nawet proces w sprawie nazwy.
W tak zwanej “fabryce koniaku” w Durres (największej w Albanii z resztą) organizowane są degustacje oraz zwiedzanie.
Jak głosi oficjalna informacja: Tamtejsze koniaki są produkowane ze specjalnie wyselekcjonowanych winogron rosnących na wzgórzach wokół Durres i dojrzewają w dębowych beczkach. Wiosenne nuty w brandy BATO pochodzą z winogron uprawianych na bogatych w węgiel glebach. Metody są tradycyjne, a producenci powołują się nawet na antyczną tradycję.
Co jeszcze ma do zaoferowania kantyna? Brandy: Skanderbeg oraz Bato, Fernet (bardzo charakterystyczna ziołowa wódka z winogron: według włoskiej tradycji zawiera mieszankę 40 ziół, a swoją ciemną barwę zawdzięcza karmelowi), różne rodzaje raki oraz likiery (wiśniowy, gruszkowy, miętowy, kawowy).
Cena Skanderbega 0.7 (w sklepie): 700-800 leków
Fernet 0.75 = ok 600 leków
Ceny małych butelek koniaku, fernetu czy raki, które mogą być fajnymi prezentami to ok 250 leków
MAŁE PIWKO
Piwa w Albanii są lekkie (ok 4%) i nie spotkałam się z ciekawymi kraftami. Ogólnie dla mnie wszystkie są na jedno kopyto, ale wiem, że smakosze rozróżniają marki i mają swoich ulubieńców. Historia piwa w Albanii zaczyna się w latach dwudziestych XX wieku i pierwszy browar powstał w Korczy w 1928 roku. Włoski inwestor przy wsparciu samego Zogu rozpoczął produkcje piwa.
KORCA to obok TIRANY najbardziej znane piwo. Występuje w trzech odmianach: jasne (bjonde), ciemne (e zeze) i 01, które jest extra lekkie. Do produkcji są stosowane 4 rodzaje słodu. Chwalą się również, że stosują metody tradycyjne.
Browar TIRANA był początkowo częścią kombinatu spożywczego “Ali Kelmendi”. Są dwa rodzaje piwa TIRANA: zwykły pils oraz Kuqalashe. Drugie oprócz trudnej nazwy charakteryzuje się tym, że zostało zaprojektowane specjalnie dla młodych, imprezowych smakoszy. Nazwa odnosi się do czerwonego koluru, który oczywiście związany jest z albańską flagą. Legenda głosi, że w Ameryce Albańczycy nie nazywali piwa Tirana, ale krzyczeli “kuqalashe” – tak patriotycznie… Reklamy odwołują się również do dumy narodowej i prezentują co najważniejsze w “kraju orłów”: seksowne laski i piękne widoki 🙂
Ostatnio dużą karierę robi piwko ELBAR, którego nazwa to skrót ot ELBI I ARTE (złoty jęczmień). Produkowane w Gjirokastrze ma bardzo silną kampanię reklamową i zdominowało zupełnie Festiwal Piwa w Korczy.
Bardzo popularną marką lokalną jest kosowska PEJA. Nazwa bawi od lat – zwłaszcza fanów rapu i poznaniaków. Mają tak naprawdę w ofercie tylko fabrycznego pilsnera.
Piwa sprzedawane są w sklepach w puszkach, butelkach szklanych oraz w plastikowych.
Inne popularne piwka (niekoniecznie albańskie): Tuborg, King, Stella, Amstel, Heineken, Kaon etc
Niestety radlerów lub piw smakowych jest jak na lekarstwo co mnie nieustannie smuci. Nigdy też nie widziałam i nie słyszałam żeby ktoś pił/podawał piwo z sokiem.
W barach lane piwko czyli kriko podawane powinno być oczywiście w schłodzony, a nawet wręcz zmrożonym kuflu! Cena: 0.3 = 50- 100 leków oraz 0.5 = 100-200 leków (zależy od miasta, miejsca etc)
Cena sklep:
Kuqalashe 0.33ml = od 80 leków
Elbar puszka 0.33 ml = od 60 leków
Elbar butelka 0.33 = od 75 leków
Tirana puszka 0.5 = od 75 leków
Korca butelka 0.33 = od 60 leków
Inne piwa za butelkę 0.33 = od 70 leków
ZNANE MARKI
Oczywiście na półkach znajdziemy również nasze ulubione, ale niekoniecznie albańskie alkohole. Przede wszystkim pojawiają się pytania jak to wygląda cenowo. Wybrałam kilka alkoholi, które akurat były w najbliższym markecie.
Wódka Puschkin 1l = ok 1250 leków
Jack Daniels 1l = ok 3000 leków
Martini = od 1150 leków
Wódka smakowa Keglevich 0.7 = ok 1150 leków
Limoncello 0.7 ml = ok 1150-1400 leków
Sheridan’s = ok 2550 leków
Bacardi 1l = ok 2100 leków
Wódka Absolut 1 litr = ok 1800 leków
Drinki w barach i dyskotekach kosztują od 500 leków w wzwyż.
O albańskim winie przeczytacie w kolejnym tekście!
*fotografie z oficjalnych stron producentów!
2 thoughts on “Wyskokowa Albania”