Winna Albania

Nie będę próbować udawać eksperta i wmawiać Wam, że znam wszystkie szczepy na pamięć i umiem jeszcze niczym sommelier kosztować winko. Przyznaję, że “coś tam” wiem, bo miałam okazję kilka lat obserwować miłośnika wina, ale i sama zaczęłam bardziej zastanawiać się co z czym i dlaczego. Pisanie tego tekstu było dla mnie pretekstem żeby dowiedzieć się w końcu czegoś więcej!

Zacznę od ciekawostek, bo niewiele osób wie, że Albania ma tak głęboką tradycję winiarską. Już starożytni Rzymianie pisali o winach Ilirów, jak o czymś naprawdę dobrym. Wiele szczepów pochodzi z Albanii, a niektóre “bałkańskie” też na tych ziemiach mają się bardzo dobrze. Poza tym znajdziemy tu również: Merlot, Cabernet, Pinot Noir, Savigion i Riesling etc

Baptistère_paléochrétien_de_Butrint_Albanie
Mozaika w Butrincie. foto:wikipedia

Oprócz domowego wina, które smaczne bywa, ale nie jest czymś wyrafinowanym (delikatnie rzecz ujmując), możemy w Albanii skosztować wina z kilku ciekawych winiarni (albańskich oraz kosowskich). Nie wymienię wszystkich, bo to karkołomne zadanie! Niektóre winiarnie nie mają nawet stron, nie istnieją w internecie, a swoje produkty dostarczają do okolicznych sklepików. Dystrybucja bywa chaotyczna i niektóre marki na przykład dostaniemy w Durres czy Vlorze, a w Sarandzie czy Tiranie nikt o nich nie będzie wiedział… W komentarzach umieszczajcie swoje ulubione wina i propozycje dla czytelników, bo temat jest bardzo szeroki, a ja jednak jestem lajkiem, który próbuje doradzić, a nie napisać doktorat o winiarniach w Albanii.

W Albanii spotkamy się też z powszechnie znanymi szczepami, ale ja postanowiłam kilka słów napisać o tych bardziej charakterystycznych.

Zawsze zastanawiały mnie etykiety z napisem Shesh i zi oraz Shesh i bardhe. Są to dwa typowo albańskie szczepy winogron i zarazem rodzaje chyba najbardziej popularnych, charakterystycznych win, które znajdziemy w większości winiarni. Oba wina są wytrawne. Białe ma kwiatowy oraz jabłkowy aromat. Czerwone posiada aromat owoców leśnych, śliwek oraz jabłek.

Marki/winiarnie:

ÇOBO (Berat) na pewno właśnie wspomniane Shesh i Bardhe oraz Shesh i Zi. Jednak najbardziej charakterystyczne są: E bardha e Beratit czyli wytrawne wino z białych winogron uprawianych tylko w tym regionie! E Kuqija e Beratit (Czerwień Beratu) to inspirowane Onufrym oraz charakterystyczną czerwienią, której używał w ikonach wino z albańskiego szczepu Vlosh, dojrzewające w dębowych beczkach. Ostatnie z ciekawych win to Kashmer czyli połączenie winogron: Cabernet Sauvignon, Shesh i Zi i Merlot.

Bodrumi i vjeter (Kosovo – Rahovec) mają ciekawą odmianę Vranaca Variant, gdzie są użyte winogrona Vranac, Prokupe oraz Gamey oraz różowe wino Rose, które stanowi połączenie Pinot Noir oraz Game Noir.

foto1

Stone castle (Kosowo-Rahovec) jestem fanką ich win. Po pierwsze mają różnorodną ofertę, po drugie kupuję często alkohol oczami i bardzo podobają mi się ich bardzo oryginalne etykiety. Jasny, lekki design mnie naprawdę przekonuje.

Ciekawe odmiany?

Shiraz (szlachetna odmiana winogron, charakteryzuje się porzeczkową nutą), Amphora (wytrawne czerwone wino z “bałkańskich” winogron z doliny Rahovec o nazwie Prokupe oraz Gamey, z aromatami owocowymi, kwiatowymi oraz ziemi), Vranac Premium (charakterystyczne zwłaszcza dla Czarnogóry czerwone wino z “najstarszych” na półwyspie winogron), Lulekuqe i Kosoves (czyli Kosowski Mak półsłodkie czerwone wino powstałe z połączenia gron Pinot Noir oraz Vranac dzięki czemu ma właśnie aromat maków), Zambaku i Kosoves (czyli Kosowska Lilia białe wino półsłodkie z winogron Rhine Riesling oraz Riesling, ma lekki kwaskowy smak),

Kantina Arberi (Mirdita) – bardzo wyspecjalizowana winiarnia: Shesh i zi oraz dwa rodzaje wina Kallmet. Wytrawne wino ma aromat owoców leśnych oraz posmak granatu i szczep Kallmet jest uznawany za jeden najstarszych albańskich winogron.

CHU_YO0WIAEnCip

Kantina Kallmet – to winiarnia która wytwarza wytrawne wina TYLKO ze szczepu Kallmet.

lajme1

Kantyna Skanderbeu: Sheshi i bardhe oraz Sheshi i zi. Na stronię znalazłam też wino Doruntina, ale niestety w katalogu produktów nie ma jego opisu.

Shesh-i-bardheshesh-i-zi1

LUANI (Berat): przede wszystkim mogę polecić białe wino Luani Chardonay oraz czerwone Pinot Nero, ale oba nie są jakieś specjalnie oryginalne… Na ich stronie brakuje też fajnego opisu produktów. Na pewno uważajmy na koniak Luani, który ma “zapożyczoną” czarną etykietkę od Skanderbega, a jest o wiele gorszy.

Winiarni jest więcej niż opisanych przeze mnie i to może skłaniać nas do eksperymentów i degustowania wieczorami. Cenowo Reslingi czy półsłodkie wina Stone Castle można postać nawet poniżej 500 leków. Jak to w przypadku wina bywa nie ma górnej granicy.

Oczywiście są też dostępne może mniej szlachetne odmiany w plastikowych lub kartonowych pojemnikach 🙂

A do tego? Serek Kackavall, oliwki, biały ser typu feta, pomidorki… no po prostu Bałkany!

*fotki pochodzą z materiałów promocyjnych winiarni

13 thoughts on “Winna Albania

  1. Szczerze mówiąc mi balkanskie wina średnio smakują no lubię słodkie i polslodkie a tu ciężko o takie. Bardzo lubię mscedonskie Tg Za Juga. Oraz serbskie owocowe. Stone castle próbowałem ale jakoś nie specjalnie je zapamiętałem.

  2. Najlepsze w tym rejonie – wina pochodzące z Kosowa :), są smaczne, lekkie i orzeźwiające, idealne nie tylko na letnie wieczorki 🙂 , Do tego są mega tanie, dostępne w butelkach litrowych i w większych pojemnościach 🙂

  3. Dotąd najlepsze jakie tam piłem to Aulona, ale tylko w jednej knajpie i w sklepach tego w ogóle nie widziałem. Pochodziło chyba z Vlory, a piłem w Oricum.

Leave a Reply