Dowód czy paszport czyli o przepisach granicznych

Przepisy graniczne to temat rzeka. Każdy turysta ma jakieś swoje doświadczenia i opowieści z tym związane. Wujek Zbyszek to był na dowodzie, a ciotka Kryśka to na paszport wjechała. Kogoś cofnęli z granicy. Ktoś dał łapówkę. Postanowiłam zebrać wszystkie informacje dotyczące przekraczania bałkańskich granic. Ten artykuł to nie są tylko moje doświadczenia czy przeczytanie w internecie historyjki. Informacje są skonsultowane i zweryfikowane. Dotyczą obywateli polskich.

DOWÓD CZY PASZPORT?

Ze względu na umowy międzynarodowe do krajów takich jak: Albania, Chorwacja, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Serbia można wjechać posługując się dowodem osobistym. Zarówno starego jak i nowego typu. Czyli jadąc do Albanii przez te kraje nie musimy martwić się o paszport.

Do Kosowa możemy wjechać tylko na podstawie paszportu lub biometrycznego dowodu osobistego!

Dokument przy wjeździe do Albanii powinien być ważny przynajmniej 3 miesiące.

Wszystkich niedowiarków w kwestii dokumentów potrzebnych do wjazdu do Kosowa odsyłam do strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych Kosowa

Przepisy dotyczące Albanii znajdziemy w tej tabelce MSZ (bez wizy, z paszportem lub dowodem)

PRZEPISY, A KOSOWSKA RZECZYWISTOŚĆ

Tak, jak wspomniałam na samym początku każdy kto podróżuje po świecie ma swoje doświadczenia, które jednak nie stanowią PRAWA.

Status Kosowa jest skomplikowany i to nie podlega dyskusji. Dlatego wyjaśnię, jak w praktyce wygląda wjazd i wyjazd z tego kraju.

Możemy wjechać z każdej strony: serbskiej, albańskiej, macedońskiej oraz czarnogórskiej. Jeśli jednak wjedziemy do Kosowa np. od strony albańskiej musimy wybrać macedońskie/czarnogórskie lub znów albańskie przejście graniczne żeby kontynuować podróż. Nie przejedziemy w taki sposób z Kosowa do Serbii.

Dlaczego?

Serbia widząc pieczątkę z przejścia alb/kos (lub z innym krajem) uzna po prostu, że nielegalnie przekroczyliśmy granicę. Taka jest zasada, którą niektórzy próbują omijać – z różnym skutkiem. Nie biorą pieczątek na jednej z granic, dają łapówki i słodko się uśmiechają lub na serbskiej części pokazują dowód, a nie paszport z pieczątką. Jednak każda z tych metod może niestety zawieść czyli wracamy do punktu wyjścia: przepisów.

Serbia nie uznaje niepodległości Kosowa – taki jest fakt. Przez co nie uznaje instytucji, pieczątek etc. To niestety tak działa. Nie tłumaczmy tego tylko humorem pograniczników czy innymi abstrakcyjnymi sprawami.

Kolejna sprawa – nie jest prawdą, że posiadając pieczątkę Kosowa już nigdy nie wjedziemy do Serbii i będziemy musieli wracać do Polski drogą morską 😉 Problem dotyczy jednego przypadku, o którym powyżej napisałam.

PODRÓŻ SAMOCHODEM – informacje dodatkowe

Kraje w których obowiązuje tzw. ZIELONA KARTA: Albania, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia. W Chorwacji i Serbii obowiązuje OC. Dokładna mapka pod adresem Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Znów wyjątek, gdyż “zielona karta” nie jest “uznawana” w Kosowie. Na granicy należy wykupić osobne ubezpieczenie. Na przejściach granicznych są stanowiska ubezpieczycieli i tam wystarczy podejść z dokumentami. Cena najkrótszego ubezpieczenia dla aut osobowych to 15 euro.

UWAGA! Opłata została zniesiona w 2020 r. ale powróciła w 2021 r. Niestety wynika to z przetasowań politycznych – jeden rząd zniósł postanowienia poprzedniego. Więc jeśli macie info od kogoś kto podróżował w wakacje 2020 przez Kosowo i nie płacił ubezpieczenia są to informacje prawdziwe, ale niestety już nieaktualne.

Kupicie je na wszystkich przejściach granicznych oprócz dwóch: Zubin Potok -Bernjaka oraz Leposavic – Jarinje. Są to przejścia z Serbią od strony Mitrowicy. Natomiast spokojnie kupimy ubezpieczenie na serbskich przejściach: Podujeva – Merdare lub Gjilani – Muqibabe. Oraz oczywiście na innych przejściach z pozostałymi sąsiadami oraz w Prisztinie i Mitrowicy.

Info na stronie BKS, gdzie jest jest zestaw najczęściej zadawanych pytań (m.in. co ubezpieczenie obejmuje etc) oraz tabela cen dla innych pojazdów oraz dłuższych okresów pobytu na terenie Kosowa.

Kolejna sprawa to wyjazd nieswoim autem na terenie wszystkich krajów bałkańskich. Są dwa modele postępowania:

Skonsultowałam się w tej sprawie z polskim MSZ, który twierdzi, że te dokumenty nie są równoważne, ale wzajemnie się nie wykluczają. Jednak poświadczenie notarialne ma wyższy status prawny.

Praktyka pokazuje, że często te upoważnienia nie są sprawdzane. Jednak przepisy mówią, że należy je posiadać we wszystkich bałkańskich krajach. Najczęściej o tej kwestii wspomina się na granicy albańskiej, gdzie dokument poświadczający należy okazać.

Na koniec jedna wielka prośba do kierowców, którzy chcą podróżować wypożyczonym w Albanii samochodem do Kosowa. Nie odkręcajcie tablic rejestracyjnych jak “radzą” niektórzy blogerzy! Zarobicie mandat! Możecie jeździć na albańskich blachach po całym kraju. Nikt Wam nie spali auta, nie obije buzi czy coś w tym stylu. Możecie wjechać do Graczanicy, Mitrowicy czy gdziekolwiek. Albańczycy, jak ich zapytałam czy odkręcają albańskie tablice np. w serbskich enklawach w Kosowie, buchnęli śmiechem mówiąc, że nikomu nie chciałoby się nawet myśleć o takim rozwiązaniu. To jest wręcz niemożliwe żeby obywatele Serbii lub Albanii mieli jeździć bez tablic rejestracyjnych po Kosowie. Nie mamy pojęcia ze znajomymi skąd taka legenda. Może z czasów wojny, jakiś jednostkowych opowieści… nie wiem.

Uprzedzam pytanie: Dlaczego w Mitrowicy są samochody bez tablic?

W tej części Kosowa nie działają kosowskie instytucje i dlatego dopuszczalne są dwa rodzaje tablic. W wyniku chaosu prawnego mieszkańcy dość mocno olewają przepisy i… jeżdżą bez tablic. Nie są to Albańczycy, którzy ze strachu postanowili je zdjąć 🙂

Jeśli macie jakieś wątpliwości to dajcie znać! Pytajcie – tak jak ja pytam miejscowych lub różne instytucje. Czyjeś przygody lub przypadki na trasie to są jedynie relacje z podróży.

PASZPORT, A SŁUŻBA ZDROWIA

Do skorzystania ze służby zdrowia w ramach ubezpieczenia wymagany jest paszport. Jednak jeśli będziemy chcieli skorzystać z pomocy doraźnej w kurorcie. Zatrujemy się, skaleczymy etc. nie wymagamy specjalistycznej pomocy – wtedy pomoc udzielana jest bezpłatnie i wystarczy dowód osobisty. Podobnie z prywatną opieką lekarską – jeśli nie będziemy chcieli zwrotów kosztów – wystarczy dowód.

Ale proszę mieć na uwadze zawsze treść porozumienia:

Zgodnie z dwustronną umową obywatele RP i Albanii dokonują przekraczania granicy na podstawie ważnych paszportów. Albania zezwala wjazd na swój teren obywatelom polskim (oraz obywatelom innych krajów UE) także na podstawie dowodów osobistych – jako jednostronne ułatwienie nie objęte międzynarodowymi lub dwustronnymi umowami (do Polski i krajów UE obywatele Albanii mogą wjeżdżać wyłącznie na podstawie paszportów). Możliwość wjazdu do Albanii na podstawie paszportu lub dowodu osobistego dotyczy zasad przekraczania granicy i legalnego pobytu. Te kwestie są w gestii służb straży granicznej.

Natomiast przy realizacji na terenie Albanii usług medycznych, objętych ubezpieczeniem, występuje potrzeba posiadania paszportu (kwestia ubezpieczeń dotyczy innego obszaru związanego z dokumentami wymaganymi od cudzoziemców przez miejscowe placówki służby zdrowia i/lub ubezpieczycieli).

Tak więc kwestia używania dowodów osobistych przez obywateli RP lub innych krajów UE pozostaje poza ramami jakichkolwiek formalnych uregulowań i w związku z tym nie powoduje implikacji prawnych dotyczących innych obszarów (np. ubezpieczenia medyczne). W sprawie dokumentów tożsamości oraz innych, wymaganych przez prywatne i/lub państwowe placówki medyczne na terenie Albanii w ramach realizacji ubezpieczeń, zawartych z nimi przez firmy ubezpieczeniowe, należy informować się bezpośrednio u podmiotów odpowiadających za dane ubezpieczenie.

25 thoughts on “Dowód czy paszport czyli o przepisach granicznych

 1. Super wpis na oczywiście też się naczytalem że z pieczarkami z Kosowa mnie nigdy do Serbii nie puszczą, ale nie było z tym problemu. Natomiast nadal nie wiem dlaczego jak przekraczalismy granice albansko – kosowska to Kosowarzy Tylko nasze paszporty zabrali z autobusu do podbicia i sprawdzenia a innych nie…

 2. Odnośnie przekraczania granicy Kosovo-Serbia jest jednak pewien sprawdzony sposób i to całkiem legalny. Trzeba po prostu zabrać ze sobą dowody osobiste i paszporty. Na posterunkach kosowskich należy oczywiscie okazać paszporty. Z kolei, na posterunku serbskim chowamy paszpory a okazujemy dowód osobisty ( jak wiadomo do Serbii obywatele polscy mogą wjeżdżać na dowody). W dowodach osobistych piecztek z posterunków granicznych nie ma i nikt nie będzie wiedział skąd jedziemy ( oczywiście pod warukiem że, sami się nie wygadamy)

 3. Witam,
  w czerwcu wybieram się z mężem do Albanii. Rozumiem, że jest potrzebny tylko dowód jednak nurtuje mnie pewna sprawa… będziemy w miejscowości Durres,.. chcielibyśmy wybrać się na wycieczkę na Corfu ( podobno takie są).. czy wtedy też sprawdzają dokumenty? Czy z samym dowodem nie będzie problemu? Bardzo męczy mnie sprawa paszportu ponieważ w sytuacji gdy będzie potrzebny będę musiała wyrobić nowy ale wtedy nie będzie ważny 3 miesiące od daty wydania…lecimy samolotem z biura podróży

  1. Wszedzie dowód rowniez do Grecji etc. Problem jest jednak taki, że z Durres nie ma wycieczek na Korfu. Proszę zerknąć u mnie na wycieczki – może coś Panstwa zainteresuje 😊

  2. HOLLO KORFU CZYLI GRECJA JEST W UNI JAK POLSKA CZY NIEMCY(PISZE Z TEGO KRAJU BO TU MIESZKAM) PRZEPISY JA W UNII (CZYLI DOWOD TEZ) CENA PROMU Z SARANDE 38€ W DWIE STR OD OSOBY BEZLOWE ZAKUPY HA HA: PROM WYPLYWA O 9.30 maj polowa czerwca w lipcu sierpniu czesciej i powrod 18.30 My jedziemy tu od nas z augsburga do sarandy wlasnie autem do barii potem promem do durres i dalej do sarandy.j POZDRAWIAM I UDANEGO POBYTU

 4. Witam, chciałbym dopytać o ważność dokumentu wjazdowego. Rozumiem, że stwierdznie, że paszport powinien być ważny 3 miesiące oznacza, że do upływu jego ważności pozostaje 3 miesiące lub więcej? W komentarzach pojawiła się wypowiedź, że po wymianie paszportu krótko przed wyjazdem nie będzie on ważny 3 miesiące od daty wydania. Będę wdzięczny za sprecyzowanie. Pozdrawiam, Paweł.

  1. Paszport musi być ważny przynajmniej 3 miesiące od daty wyjazdy. Np. Wyjeżdżając w czerwcu 2017 nasz paszport musi być ważny PRZYNAJMNIEJ do września 😁

   1. Super, dziękuję za potwierdzenie. Dokładnie taka sytuacja będzie miała u nas miejsce, a paszport syna kończy się praktycznie w okolicach daty powrotu 🙂 W razie problemów zawsze mamy jeszcze uznawany zarówno w Albanii i Czarnogórze dowód osobisty. Pozdrawiam!

   2. haloo Iza my bedziemy w Sarande(25.05-05.06) jak juz wyzej pisalem Pani ktora pytala o Korfu mam zamiar udac sie nad jezioro ohrydzkie ale musze ewentuel wiec jechac do was i sie dolaczyc po drodze(do wycieczki jesli takowa sie odbedziei) mamy po drodze Elbasan tylko czy to nie dluzsza droga dla mnie(?).moge jechac tam przez Grecje ale to dwie granice bo z Sarandy przez Korce pewnie sie nie przekopie(NIE MAM AZ TAKIEJ TERENOWKI):zwiedzacie tez Lin przy Jeziorze? Z racji Twojej siedziby we Vlora organizujesz wiecej Polnoc Albanii(bylismy nad Jeziorem Szkoderskim pare lat temu) jak Poludnie zapewne?.Mialem dylemat nad wyborem gdzie jechac ale po konsulatcji z moja Kuzynka ktora pracowala z mezem nascie lat w Ambasadzie w Tiranie wybralem Sarande GJIROKASTER(1-2 noce?) .Syri Kalter KSAMIL BUTRINT KORFU EWENT JOANINE W GRECJI(ALE TO TYLKO JAK CZAS POZWOLI)NIESTETY OBECNIE SYTUACJA POLIT JEST NAPIETA JEST NOWY PREZYDENT WYBRANY PRZEZ89POSLOW (ZE140) OPOZYCJA ZBOJKOTOWALA WYBORY PREZYDENCKIE: NOWE WYB:PARLAMENTARNE 18CZERWCA HM JESLI JESTES TAM NAPISZ JAKA SYTUACJA ALBO MUSZE TELEFNAC DO TIRANY DO AMBASADY LUP POPROSIC KUZYNKE ZEBY TAM KOGOS ZAPYTALA:bo troszke to nie mile pachnie Rowniez mocny Kryzys w Macedonii (moja kol z pracy Macedonka byla tam 2tyg temu napieta sytuacja wlasnie przez problem mniejszosci albanskiej co moze sie odbic tez w Albanii czy Ohrydzie.ale jak napiszesz ze spokojnie jesz Tave czy Ribja corba lub Juha(Po Serbsko-chorwacku zupa rybna) I POPIJASZ POZADNY VRANAC (NAJLEPSZY CZARNOGORSKI Z FIRMY PLANTAZE) albanskiego nie kosztowalem wiec moge jeszcze zmienic zdanie!TO JESTEM uspokojony a wlasciwie bardziej Renata(bo juz sie mocno przestraszyla i bojkotuje wyjazd)Pozdrawiam ze Stadbergen-Augsburg.Marek.T Acha Ceny sie zmienily?

 5. TY CZY PANI SORRY PRZYZWYCZAILEM SIE ZE TU POLACY NIEZALEZNIE OD WIEKU RACZEJ SIE TYKAJA

 6. ACHA NIE ZAUWAZYLEM ZEBY(S) COS NAPISALA O SLUZBIE ZDROWIE I TYCH SPR:W RAZIE CZEGO JAKBY COS SIE STALO

 7. Witam.
  Piękne wpisy.Ja w Albanii byłam trzy razy rok po roku.Sarande,Himare,Dures a po drodze Vlora i będąc w Sarande odwiedzaliśmy też Butrint i Ksamil.
  Całe wybrzeże zjechane.Jest pieknie i bardzo tanio.Góry trochę przerażają gdy jest burza😁 Wjeżdżaliśmy do Albanii z różnych stron.Do Sarande przez Grecję a do Dures przez Kosowo.Warto odwiedzić też Skopie-stolicę Macedoni ,choć teraz podobno coś politycznie się dzieje.A z Dures odpływają promy min do Bari.Tak też będąc w Himare ,podjechaliśmy do portu i stamtąd promem do Bari ,całe Włochy i do Polski.
  Polecam Albanię !

 8. cześć, przerabiałem problem wjazdu do Serbii z Kosowa, na DO wpuszczają, niestety dzieci ich nie miały więc nas nie wpuścili, co do służby zdrowia miałem kontakt w Albanii, może nie na najwyższym poziomie ale bardzo uprzejmie i bezpłatnie

 9. Być może zadam pytanie typowego Polaka 😉 ale co z przewozem towarów z Albanii do Polski? Czy stosują się tu przepisy dotyczące wwozu towarów spoza Unii Europejskiej, tj. 1 litr mocnego alkoholu, 4 litry wina itd + kategoryczny zakaz wwożenia produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego?

 10. Ten blog to kopalnia przydatnych informacji – wg. mnie najlepszy w polskim internecie jeśli chodzi o Albanię i Kosowo – szacun i podziękowania dla autorki. Bardzo mi się przydał przy tegorocznym zwiedzaniu Kosowa bo na ten temat nie ma prawie żadnych informacji (w Albanii byłem już kilka razy).
  Moje świeże spostrzeżenia odnośnie podróżowania do Kosowa w lipcu 2022:
  – do Kosowa wjechaliśmy na polski dowód osobisty, który nie budził żadnego zdziwienia na granicy
  – nikt nie wymagał dodatkowego ubezpieczenia samochodu
  – pomimo wjazdu do Kosowa z Albanii nie było potem żadnego problemu z bezpośrednim wjazdem z Kosowa do Serbii.
  Wiem że powyższe nie musi być regułą – opisuję jedynie własne doświadczenie w tym temacie.

Leave a Reply