Kobieca historia

O tym, że Albanki są bardzo atrakcyjne wie chyba każdy. Mi jakoś nadal bardziej po drodze z moimi polskimi przyjaciółkami, ale nie można mieć wszystkiego. Dziś z okazji Dnia Kobiet o ciekawych postaciach “babskiej” historii Albanii.

 1. Mamica – wchodząc do muzeum Skanderbega w Kruji pierwsze co widzimy to ogromne rzeźby albańskiego bohatera ze swoimi towarzyszami. Często padają pytania o długowłosą postać, która jak się lepiej przyjrzeć ma cechy żeńskie. To siostra samego Skanderbega Mamica, która podobno walczyła ramię w ramię z innymi wojownikami i była obrończynią zamku Petrela. Z drugiej strony urodziła szóstkę dzieci. Jednak historia jej małżeństwa to polityczne posunięcie jej brata, który zaproponował jej rękę żeby zacieśnić swoją przyjaźń z jednym z albańskich rodów. Sama Mamica chciała być jak”burrnesha” czyli zaprzysiężona dziewica.

  12523610
  Mniej nam znany wizerunek Mamicy
 2. Shota Galica – podobnie jak siostra Skanderbega bohaterka spiżowa, którą na pomnikach przedstawia się jakby faktycznie była ze skały. Razem ze swoim mężem Azemem Galicą walczyła na początku dwudziestego wieku o wolność oraz zjednoczenie ziem albańskich. Pochodziła z terytorium dzisiejszego Kosowa. Analizując jej postać bardzo często pojawia się odwołanie do Kanunu i tradycji kobiet, które postanawiały być mężczyznami. U źródeł jej zachowania podaje się między innymi fakt, że miała wielu braci i wychowywała się w “męskim otoczeniu”. Na pewno pewien wpływ na nią miał mąż oraz tragiczne wydarzenie czyli utrata pierwszego i jedynego dziecka. Po śmierci Azema przejęła dowództwo w jego oddziale i walczyła u boku m.in. Bajrama Curri. Zmarła w zapomnieniu w Fushe-Kruje opiekując się dziećmi poległych żołnierzy.

  Azem_Bejta
  Shota Galica z mężem/Fototeka Marubi
 3. Nexhmije Hoxha – często mówiono o niej po prostu “Ona”. Bano się nawet wymieniać jej imienia. Z jednej strony symbol nijakości, z drugiej właśnie ta cecha sprawiła, że była niszczycielką wszystkiego co piękne… również swoich konkurentek. Miała niebagatelny wpływ na Envera oraz była motorem wielu komunistycznych zbrodni. Obecnie ma się całkiem dobrze i pielęgnuje pamięć o swoim mężu “bohaterze”. Zastanawiające jest to, czy ona naprawdę wierzy w to co mówi czy jest to wciąż wyrachowana gra. Osobiście staram się nie oglądać z nią wywiadów, gdyż później ciężko mi poskładać fakty historyczne w jedną całość. Jej wersja często mocno odbiega od źródeł. hodza
 4. Rira Ora – chyba najbardziej zaskakująca Pani w tym zestawieniu. Od niedawna mówi się w Kosowie, że młode pokolenie piosenkarek to najlepszy towar eksportowy tego kraju. Faktycznie dziewczyny, których korzenie tam sięgają robią zawrotne międzynarodowe kariery. Dua Lipa czy Bebe Rexha to świeże nazwiska, które znane są wśród fanów tanecznych rytmów. Jednak Rita Ora pierwsza wylądowała na Pudelku. I to w aurze skandalu. Lubi kusić nagością. Romansuje na prawo i lewo. A jeszcze do tego nagrywa piosenki, które z marszu stają się hitami. Rozpoczęła też karierę aktorską. W “Szybcy i wściekli 6” była jedynie bezimienną dziewczyną zaczynającą wyścig. Teraz możemy ją oglądać jako siostrę głównego bohatera w sadomasochistycznej sadze dla gospodyń domowych czyli “Pięćdziesiąt twarzy Greya”.rita_ora_a_l
 5. Liljana Luani – najbliższa mi chyba ze wszystkich, bo poznana osobiście przy okazji pracy nad dokumentem o “zemście krwi” dla TVP. Myślę, że jej postawa i słowa nie spodobałyby się wszystkim, którzy patrzą na Kanun naiwnie, jak na piękną tradycję i nie widzą realnych szkód, które idą za pewnymi zapisami. Powiedzieć o Liljanie Luani, że jest nauczycielką, która daje prywatne lekcje dzieciom ukrywającym się przed krwawą zemstą to jakby nic nie powiedzieć. To jest kobieta, która zajmuje się tak naprawdę całymi rodzinami i walczy z tym okrutnym zwyczajem jak tylko może. Sama pochodzi z regionu Dukagjini, gdzie takich przypadków jest wciąż dużo. Jest też fantastyczną i energiczną kobietą, która z takim zapałem i pasją opowiada o swojej pracy, że człowiek po spotkaniu z nią wychodzi naładowany pozytywną energią.

maestra_06

http://www.echophotojournalism.com

Leave a Reply