Co zwiedzić w Albanii? – poradnik wczasowicza (1)

Bardzo często słyszę pytanie: Jadę  z biurem podróży – co zwiedzić w Albanii? Postanowiłam opisać dla Was jak najwięcej atrakcji w najbliższym “wczasowym” otoczeniu. W miejsca, gdzie bez problemu można dostać się na piechotę lub autobusem. Kolejna część będzie zawierała pomysły na dalsze wycieczki, które mogą wymagać posiadania auta lub zajmą nam zdecydowanie więcej czasu.

VELIPOJE

Ten najbardziej wysunięty na północ kurort sąsiaduje z Obszarem Chronionego Krajobrazu Rzeki Buny, który można eksplorować dzięki szlakom pieszym i rowerowym (niestety nie są super oznaczone).

Oczywiście można wybrać się do oddalonej ok 30 km Szkodry czyli jednego z najważniejszych albańskim miast. Zwiedzanie można rozpocząć od widocznej na wzgórzu przy wjeździe do miasta Twierdzy Rozafy, którą warto odwiedzić nie tylko ze względów historycznych, ale też roztacza się z niej piękny widok na Jezioro Szkoderskie, rzeki Buna i Drin. Następnie można wybrać się do centrum miasta i oprócz zwiedzania Katedry św. Szczepana, Miejsca Świadectwa i Pamięci czy Fototeki Marubiego należy przejść się na deptak w stylu włoskim z kawiarniami oraz restauracjami.

Jezioro Szkoderskie również jest godne polecenia, gdyż linia brzegowa jest pełna restauracji, gdzie można skosztować potraw z karpia (np. tava e krapit) oraz obserwować pelikany kędzierzawe i piękne zachody słońca.

Shengjin
Shengjin

SHENGJIN

Kolejny kurort, gdzie można obcować z dziką przyrodą. Na południe od miasta znajduje się Park Przyrodniczy Laguny Kune-Vain-Tale. Natomiast miłośnicy pięknych widoków mogą zdobyć górę Rrenc (378 m.n.p.m.)

Jedyne 8 km od miasteczka znajduje się Lezha, gdzie najpopularniejszym zabytkiem jest oczywiście symboliczny grób Skanderbega. Jego historię opisywałam już we wpisie o bohaterze narodowym. Nad miastem znajduje się zamek, którego najstarsze części pochodzą ze starożytności. Z wieży widać Adriatyk oraz równinę Zadrima.

Ok 18 km na północ od Lezhy znajduje się najsłynniejsza albańska restauracja Mrizi i zanave. Kuchnia jest tam fantastyczna, ale trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji!

Natomiast na południe od Lezhy i ok 25 km od Shengjin znajduje się kościół św. Antoniego czyli Kisha e Shna Ndou w Lac, gdzie 13 czerwca pielgrzymi obchodzą dzień patrona. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przybywają tam wyznawcy wszystkich religii, wierzący w cudowną moc tej świątyni.

Durres Golem
Durres Golem

DURRES/GOLEM

Oczywiście pierwszym pomysłem dla wszystkich, którzy przebywają w okolicach Durres jest odwiedzenie tego miasta. Opisałam krok po kroku co można tam konkretnie zobaczyć, a nawet jak się z niego wydostać na dalszą wycieczkę. Zerknijcie do wpisu Durres i co dalej?

Wczasowicze mogą podjechać kilkanaście kilometrów do miejscowości Kavaje. Plusem tego miasteczka jest bardzo ładne centrum z kawiarniami oraz charakterystycznym dużym meczetem z zabytkowym portykiem. Na wzgórzu w wiosce Ceta ok 2 km od centrum, wśród drzew oliwnych, znajduje się piękna cerkiew św. Paraskiewy z XIV/XV w. z freskami braci Zografów oraz Konstantina Shpataraku.

Można również dobrze zjeść w restauracjach: Poceria e vjeter, Fiori. Dodatkowo polecam lodziarnie Nela – tradycyjną i niepozorną. Wyglądającą naprawdę jak z poprzedniej epoki! Z najlepszymi lodami włoskimi i typowymi albańskimi deserami! Do Kavaje kursują busy z centrum Durres oraz autobus miejski z Golem.

Miłośnicy dzikich plaż docenią na pewno przylądek Rodon, gdzie znajdują się również pozostałości twierdzy Skanderbega i kościół św. Antoniego z XVI w. Istnieje tam maleńka infrastruktura turystyczna, ale możemy zboczyć ze szlaku na plażę San Pietro w obszarze zatoki Lalzi, gdzie wybór jest dużo większy.

Vlora
Vlora

VLORA/ORIKUM

W samym mieście jest kilka punktów, które można zwiedzić na piechotę: wzgórze Kuzum Baba, gdzie znajduje się centrum bektaszytów oraz restauracja. Jest to miejsce, które przede wszystkim kusi pięknym widokiem – warto wybrać się tam przed zachodem słońca i uwiecznić ten właśnie moment. Oczywiście samo centrum z Placem Flagi oraz Pomnikiem Niepodległości. Obok mieści Muzuem Historyczne oraz dom Eqem Beja Vlory. Przy porcie natomiast jest Muzeum Niepodległości.

Na lagunie Natra ok 7 km od Vlory znajduje się wysepka połączona z lądem 120 m mostem. Na tej wysepce możemy zwiedzić monaster Najświętszej Marii Panny pochodzący z XIII w.  Znany jest pod nazwą Zvernec. Po drodze znajdują się piaszczyste, plaże.

Dla miłośników dłuższych, górskich spacerów na pewno atrakcyjna będzie Kanina. Miejsce, gdzie urodziła się żona Skanderbega i gdzie odbyło się ich wesele, miejsce pochodzenia Ismaila Qemalego, a również “taras widokowy Vlory”. Oprócz pozostałości twierdzy oczywiście znajdziemy tam piękne widoki. Pamiętajmy, że z centrum to ok 6 km.

Nie trzeba koniecznie jechać do Butrintu żeby zobaczyć pozostałości po antycznym mieście. Park Archeologiczny Orikum znajduje się na terenie bazy wojskowej Pasha Limani. Można tam swobodnie wjechać, ale przy bramie zostawiamy dokumenty. Po drugiej stronie laguny Orikum znajduje się kościół Marmiroi z XII w. a dalej pozostałości akweduktu. Ok 5 km na wschód od Orikum położona jest wioska Tragjas,  znana  z twierdzy z XIV w. oraz tradycyjnych domów.

We Vlorze cudowną opcją jest rejs na wyspę Sazan i półwysep Karaburun. Rejsy są organizowane przez firmy z Vlory, a statki odpływają przede wszystkim z portu. Bilety kosztują 15- 20 euro (zależy od przewoźnika oraz czy jest to sezon czy nie). Najpierw statki zatrzymują się na wyspie Sazan, gdzie znajdują się pozostałości bazy wojskowej. Następnie przepływa się w pobliże jaskini Hadżiego Aliu – jak nie ma fal wpływa się do środka. Jest to największa jaskinia na albańskim wybrzeżu. Kolejny punkt to plażowanie na półwyspie Karaburun.

Saranda
Saranda

SARANDA/KSAMIL

Oczywiście, wiem, że wiele osób jedzie również na Riwierę Albańską – pomiędzy Sarandą, a Vlorą. Polecam Wam tekst, gdzie rozpisałam riwierę na czynniki pierwsze 🙂 RIWIERA ALBAŃSKA – znajdziecie tu najważniejsze atrakcje znajdujące się między przełęczą Llogara, a Sarandą.

Pierwszym polecanym miejscem na pewno będzie twierdza Lekursi, z której widać całą Sarandę. Aktualnie fortyfikacja Sulejmana Wspaniałego jest restauracją. Natomiast na wzgórzu Gjashta położone są ruiny monasteru 40 Męczenników z Sebasty.

W najbliższej okolicy Sarandy znajduje się najbardziej znany i umieszczony na liście UNESCO Park Archeologiczny Butrint. Zwiedzanie tego rozległego kompleksu można sobie uatrakcyjnić wizytą na plażach Ksamilu lub mniejszych Pullbardha lub Monastiri. Jeśli przed samym Butrintem zboczymy z głównej drogi dotrzemy do twierdzy Ali Pashy.

Wybierając drogę SH99 wiodącą w kierunku Gjirokastry na trasie, ok 13 km od Sarandy, znajdziemy kolejny park archeologiczny  tym razem starożytnego miasta Phoinike. Fantastyczne jest to, że położone na wzgórzu daje super widok i jest całe usiane bunkrami!

Przejeżdżając przez miejscowość Mesopotam możemy zwiedzić jeden z najbardziej oryginalnych świątyń w stylu bizantyjskim. Kościółek św. Mikołaja prawdopodobnie z XI w. którego wnętrze pokazuje związki z tradycjami: katolicką oraz prawosławną.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji na pewno jest źródło Błękitne Oko, którego woda nawet w najgorętszy dzień ma ok 10 stopni. Ten cud natury jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc!

Zwłaszcza w Ksamilu organizowane jest wiele małych rejsików m.in. na trzy widoczne wysepki. Jest to fajna atrakcja – niestety ekolodzy alarmują, że w ten sposób niszczona jest unikatowa flora. Niewiele osób zwraca uwagę na fakt, że wysepki są częścią Parku Narodowego Butrint.

 

 

 

3 thoughts on “Co zwiedzić w Albanii? – poradnik wczasowicza (1)

Leave a Reply