Wycieczki ze Skanderbegiem

17 stycznia 2018 r. przypada 550 rocznica śmierci Skanderbega czyli największego bohatera narodowego Albańczyków. Oczywiście każdy “albański bywalec” zna koniak noszący jego imię i wie jaka siła potrafi tkwić w bohaterze!

W każdym mieście i miasteczku jest ulica, pomnik lub inny przybytek jego imienia! Jednak jeśli chcielibyśmy podążać śladami miejsc z nim związanych? Oto kilka najważniejszych.

kruja

Kruja

Nie było możliwości żeby nie zacząć od tego miasta! Tam dowiemy się wszystkiego o biografii Jerzego Kastrioty, który swój przydomek Skanderbeg zawdzięcza służbie w armii osmańskiej. Tam znajdował się jego zamek, który mimo kilku prób nigdy za jego życia nie został zdobyty przez Turków. Aktualnie na jego terenie znajduje się m.in. Narodowe Muzeum Skanderbega. Zostało otworzone 1.10.1982 r w budynku zaprojektowanym przez córkę Hodży Pranverę oraz Piro Vaso. Było to ogólnie duże przedsięwzięcie, w które zaangażowani byli zarówno artyści, jak i historycy. Może jest chwilami trochę staromodne, ale ciekawe. Oczywiście w centralnym punkcie znajduje się kopia hełmu i miecza bohatera. W korytarzyku prowadzącym do tej sali umieszczony jest dzwon. Właśnie on wisiał na charakterystycznej wieży będącej częścią zamku.  Ta najstarsza zachowana, 16 metrowa, budowla jeszcze do 1944 r. służyła jako wieża zegarowa, a wspomniany dzwon wybijał godziny. Podobno on 550 lat temu obwieścił śmierć “heroja”.

CcjAnR0W4AASGL-.jpg large

Lezha

Miasto ważne z dwóch powodów. Po pierwsze 2 marca 1444 r. odbyło się tam Zgromadzenie Książąt Albańskich, w trakcie którego Skanderbegowi udało się zjednoczyć przedstawicieli arystokratycznych rodów i rozpocząć zorganizowane powstanie antytureckie. W mieście znajduje się pomnik je upamiętniający.

Jednak każdy, kto przejeżdża przez Lezhę może z trasy dostrzec charakterystyczny budynek z kolumnadą czyli symboliczny “grób” muzeum Skanderbega. To właśnie tam znajdowała się katedra św. Mikołaja, gdzie został pochowany. Turcy, jak wkroczyli do miasta, splądrowali jego grób, a kości podobno służyły im jako amulety!

Przylądek Rodon

Piękne plaże przylądku Rodon doceniała już rodzina Kastrioti, gdyż tam znajdowała się ich letnia rezydencja. Poza tym również pozostałości twierdzy oraz monasteru św. Klary, który miała nakazać zbudować siostra Skanderbega – Mamica.

Przylądek przy dobrej pogodzie miał być widoczny z zamku w Kruji oraz stamtąd miała odpływać po śmierci bohatera jego rodzina.

Berat

W 1455 r. Skanderbeg postanawia zaatakować Berat. Niestety to miejsce okazuje się pechowe. Legenda głosi, że z murów zamku, a konkretnie miejsca, gdzie dziś znajduje się taras widokowy został spuszczony na dół żołnierz. Dotarł on do sułtana, który wysłał posiłki i w ten sposób armia Skanderbega została rozgromiona. Zginął tam również jego szwagier, mąż dzielnej Mamicy, Muzak Topia.

_DSC8820
Ardenica

Kanina oraz Ardenica

W 1451 r. postanawia się ożenić! Nie jest to romantyczna historia miłosna, a bardziej układ polityczny. Opisywałam ich związek we wpisie walentynkowym. Donika urodziła się w Kaninie, gdzie podobno aż trzy dni bawiono się na weselu pary. Na wzgórzu nad Vlorą zachowały się pozostałości zamku, więc jeśli jesteśmy w okolicy warto wybrać się tam na pieszą wędrówkę!

Natomiast związek małżeński został zawarty w Ardenicy, gdzie dziś znajduje się monaster NMP, który ocalał właśnie dzięki tej legendzie czasy komunistyczne. Przed zniszczeniem uratował go fakt, że miał być symbolem narodowym nie religijnym.

Skenderbeu_Donika

Petrela

Postać Mamicy czyli siostry Skanderbega pojawia się często. Nawet została uwieczniona wśród jego towarzyszy na monumentalnej rzeźbie w Muzeum Skanderbega w Kruji. Związana jednak była mocniej z zamkiem Petrela, który należał do rodziny jej męża Muzaka Topii. To jego obroną dowodziła i był jednym z najważniejszych punktów oporu. Aktualnie znajduje się tam restauracja z pięknym widokiem na wzgórza Krrabe.

Zamek Preza był również ważnym punktem oporu należącym do rodu Muzaka Topii.

Góry Skanderbega

Przekraczając przełęcz Shtame przed nami znajdują się góry Skanderbega. Ich najwyższy szczyt to 1724 m (Maja e Liqenit lub Maja e Skanderbeu). Położone są między Krują a Mat, na granicy okręgu Durres i Dibra. Są jednym z nie odkrytych zakątków Albanii.

…nie tylko Albania

Z ciekawostek mogę powiedzieć, że będąc w Gdańsku przy Złotej Kamieniczce warto poszukać płaskorzeźby przedstawiającej Skanderbega. Natomiast w Wiedniu w Kunsthistorisches Museum znajduje się oryginalny hełm oraz miecz Skanderbega.

Gdansk-golden-house-gp
Złota Kamieniczka Gdańsk

 

Leave a Reply