Słynne albańskie pary

Pozostajemy w temacie miłości. Napiszę kilka słów na temat najsłynniejszych albańskich par z historii Albanii!

  1. Skanderbeg i Donika

Zestawienie nie może otwierać “ktokolwiek”, stąd obecność samego Skanderbega oraz jego żony Doniki z rodu Arianiti-Muzaka. Związek był prawdopodobnie politycznym posunięciem, które miało zacieśnić sojusz przeciwko Turkom. 21 kwietnia 1451 roku w Ardenicy odbył się ich ślub, chociaż słyszałam też wersję o ślubie na przylądku Rodonit… Jednak w 1967 roku monaster został ocalony przed ateistyczną nawałą właśnie dzięki tej legendzie.

Wesele odbyło się na zamku w Kaninie (okolice Vlory) i trwało trzy dni!

Po śmierci Skanderbega Donika zabrała jego słynny miecz i hełm i znalazła schronienie w Królestwie Neapolu. Umiera w klasztorze.

arolsen_klebeband_01_453_3

2. Ali Pasha i Kyra Vasilika

To opowieść o szalonej miłości sędziwego już Ali Pashy do młodziutkiej Greczynki Vasiliki. Oczywiście jak całe życie tej postaci owiane legendą. Poznał ją jak przyszła błagać o życie swojego ojca i miała ok 14 lat. Trafiła do jego ogromnego haremu (600 osób obojga płci), ale w końcu wyrosła na jego ukochaną nałożnicę… niektóre źródła podają, że była jego żoną. To dla niej wybudował cerkiewkę, której pozostałości znajdziemy w Porto Palermo. Miała na niego bardzo duży wpływ. Ale złośliwi twierdzą, że to ona go zdradziła i winna jest śmierci Ali Pashy! Tego nie wiemy, ale żadna pieśń czy poemat o nim nie mogą obejść się bez wspomnienia ich miłości. Mimo, że dzieliła ich spora różnica wieku ok sześćdziesięciu lat.

 

3. Enver i Nexhmije Hoxha

Idealne komunistyczne małżeństwo. Dyktator ze swoją wierną i oddaną żoną-aktywistką. Nawet początek tego małżeństwa był nad wyraz spokojny, gdyż jak twierdzi w swojej książce Fahri Balliu Nexhmije po prostu przyjęła propozycję Envera żeby być jego “partnerką”. Wysoki, przystojny i z koneksjami był dla niej szansą na spełnienie ambicji. Ze swoimi umiejętnościami (m.in. mówiła po serbsku) oraz kontaktami była także niezłą partią. I tak dwójka niespełnionych w miłości ludzi z wielkimi ambicjami 1 stycznia 1945 roku wzięła ślub. Mieli trójkę dzieci: córkę i dwóch synów.

Aktualnie, żyjąca jeszcze Nexhmije jest największą orędowniczką swojego męża, która walczy o jego dobre imię wbrew wszystkim. Nazywana jest wciąż Lady Makbet, pajęczycą czy czarna panterą…

 

4. Ahmed Zogu i Geraldine

Królewska para! Ahmed Zogu poszukiwał arystokratycznej żony po swoim wstąpieniu na tron, ale nieskutecznie. Podobno zobaczył swoją wybrankę pierwszy raz w węgierskiej gazecie. Geraldine – nazywana “Białą różą” była uznawana za najpiękniejszą pannę na Węgrzech. Mimo, że nie była księżniczką to Zogu i tak się nią zainteresował. Zaprosił na bal sylwestrowy i… zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia! Uczyła się sumiennie albańskiego, poznawała zwyczaje i kulturę kraju męża. Nie przeszkodził im nawet fakt, że Zogu był muzułmaninem, a ona katoliczką. Naród ją kochał niczym Sissy, a jej urodę i elegancję po dziś stawia się za wzór. Ich życie nie było wbrew pozorom usłane różami, gdyż ze względów politycznych (inwazja Włoch, II wojna światowa) musieli opuścić kraj. Zogu I nigdy już do ojczyzny nie powrócił, gdyż zmarł 1961 roku. Geraldine udało się wrócić do Albanii w 2002 roku. Niestety po czterech miesiącach zmarła.

 

5. Leka II oraz Elia Zaharia

Specjalnie zaburzyłam chronologię, gdyż teraz słów kilka o wnuku króla Zogu I. Rok 2016 stał pod znakiem albańskiego Royal Weding! Leka II urodził się w RPA w 1982 roku, natomiast jego śliczna żona rok później w Tiranie. Zaręczyli się w 2010 roku w Paryżu i od tego czasu Albańczycy czekali na ich ślub!

8 października 2016 roku w Tiranie W KOŃCU powiedzieli sobie tak. Oczywiście suknia panny młodej była szeroko komentowana! Całą ceremonię kto żyw oglądał z zapartym tchem. Zjawiły się koronowane głowy oraz arystokraci. Nawet brytyjska rodzina królewska miała swojego przedstawiciela – księcia Michała z Kentu. A sam Leka II i jego żona – wydają się być skromnymi, normalnymi i zakochanymi ludźmi mimo zamieszania w okół nich.

 

3 thoughts on “Słynne albańskie pary

  1. Oczywiście jak zawsze czytam z wielkim zainteresowaniem:) Nawet nie wiedziałem, że jeszcze żyją potomkowie albańskiej rodziny królewskiej. Tym bardziej, o tym, że całkiem niedawno Albania przeżywała królewski ślub:)

Leave a Reply