W szponach czarnego orła, czyli książki o Albanii

Kiedy w zeszłorocznym podsumowaniu pisałam o trzech książkach o Albanii, wychodzących spod mojego pióra, a które miały ukazać się na rynku w 2022 r. to wydawało mi się to tak strasznie odległe. Teraz, kiedy trzymam je w rękach, nadal nie mogę uwierzyć, że udało się tego dokonać! Dzięki temu będę mogła Was zaprosić do Albanii również poza sezonem turystycznym i w innej formie opowieści.

W SZPONACH CZARNEGO ORŁA

Zacznę od swojej największej dumy, czyli książki o Albanii, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego – Albania. W szponach czarnego orła. Historia pisania tej książki to temat… na inną książkę.

Mój rok dzieli się na aktywne, turystyczne 6 miesięcy i pozostałe miesiące, kiedy mogę robić cokolwiek innego niż prowadzenie Mojej Albanii. Dlatego pisanie przebiegało w kratkę, co było frustrujące przede wszystkim dla moich redaktorek. Dzięki nim książka zyskała prawdziwie literacki kształt, ale musiały się ze mną naprawdę napracować.

Izabela Nowek, "Albania. W szponach czarnego orła. Proces twórczy, wbrew pozorom, wcale nie należał do najłatwiejszych.
Proces twórczy nad książką “Albania. W szponach czarnego orła”, wbrew pozorom wcale nie należał do najłatwiejszych

Z zewnątrz może się wydawać, że historie o Albanii sypią mi się nie z jednego, ale z obu rękawów. Prawda jest jednak inna… pisanie książki, aby była literacko wartościowa, to niezwykle ciężka praca. Jestem przewodnikiem, czyli żyję z opowiadania, od wielu lat publikuję dłuższe i krótsze teksty o Albanii, ale nagle wyrosła przede mną góra. W pisaniu przeszkadzało mi tyle rzeczy! Chciałam opisać wszystko naraz, naładować między okładki milion niepowiązanych ze sobą rzeczy. Kiedy nauczyłam się skreślać, okazało się, że treści będzie za mało… Załamałam się stwierdzając, że chyba jednak nie mam niczego do powiedzenia.

Moje pisanie to był zawsze dość długotrwały proces. Nie potrafię umieścić żadnej informacji bez sprawdzenia jej z każdej możliwej strony, bez znalezienia kilku kontekstów, przeciwwagi dla niej i jeszcze musiałam przemyśleć swoje stanowisko wobec niej. Czy aby na pewno nie mitologizuję. Czy nie idę w stereotyp. Takich „czy” pojawiało się w mojej głowie wiele.

W końcu udało mi się osiągnąć kompromis sama ze sobą, ale też z dziewczynami z wydawnictwa. One pokazały mi drogę, jak wyjść z pewnej bańki, przyjąć pewne pomysły i rozwiązania. To była praca, która mnie na pewno rozwinęła i sprawiła, że odnalazłam zupełnie nowe punkty widzenia.

Kiedy pierwszy raz wzięłam ją do ręki (prawie 2 tygodnie po premierze!), to mogłam zobaczyć, jaka jest piękna. To zasługa autorów zdjęć oraz umiejętnego wplecenia ich w treść. Nie czytałam jej przed wydrukowaniem, nie miałam odwagi. Trzymanie już gotowej KSIĄŻKI uspokoiło mnie.

"Albania. W szponach czarnego orła" - książka zawiera piękne fotografie, które doskonale uzupełniają jej treść.
Ogromną zaletą książki są piękne fotografie, które doskonale uzupełniają jej treść

To jest mój punkt wyjścia, moja historia. Trochę też hołd dla ludzi, których spotkałam na swojej drodze.

O czym jest książka

Od razu powiem, że mimo mojej miłości do Albanii, książka nie jest słodką laurką. Po kilkunastu latach pracy i życia w Albanii daleko mi do tego szalonego entuzjazmu neofity, któremu wszystko się podoba. W końcu też wyrobiłam sobie swoje zdanie na wiele tematów i może ono się wydawać nawet kontrowersyjne.

Książka to moje spojrzenie na albańskie społeczeństwo i historię. Są kwestie, które krążą w mediach już od lat, takie jak komunizm, kanun, turystyka, ale też wgląd na to, o czym mówi się w Polsce rzadko albo wcale. Albanię znamy z perspektywy plaży lub komunistycznych wątków, a mi zależało na opisie współczesności i codzienności. Dużo miejsca poświęcam rodzinie, religii, pozycji kobiet i mężczyzn. Mówię o tym, co mnie wkurza, ale i to co sprawiło, że jednak Albania mnie fascynuje.

Książka Izabeli Nowek" jest autorskim spojrzeniem Albanię, jej społeczeństwo, a także próbą łamania stereotypów narosłych wokół tego kraju.
Książka jest autorskim spojrzeniem na Albanię, jej społeczeństwo, a także próbą łamania stereotypów narosłych wokół tego kraju

Niedawno zapytano mnie czy mam poczucie misji w tym jak opowiadam o Albanii. To pytanie uświadomiło mi, że TAK! Od wielu lat staram się łamać stereotypy, a książka chyba jest takim zwieńczeniem tej pracy. Chociaż z drugiej strony wiem, że wciąż masa pracy przede mną. 

Chciałabym, żeby książka była zaproszeniem do dalszej eksploracji kraju. Jednak mam nadzieję, że w głowach osób, dla których to będzie taka jednorazowa przygoda z Albanią, powstanie ciekawy i kolorowy szkic.

ZWIEDZAJ ALBANIĘ Z PRZEWODNIKIEM

Oprócz książki Albania. W szponach czarnego orła, pojawiły się także inne publikacje mojego autorstwa.

Przewodnik Light! jest już na rynku od kilku lat i w 2022 roku pojawiło się jego uaktualnienie. Pochylę się natomiast nad zupełnie nową, rozszerzoną wersją! Przewodnik 3w1 różni się kilkoma ważnymi aspektami.

Przewodnik 3w1 – Albania, Kosowo, Macedonia

Przewodnik 3w1 jest bardziej szczegółowy, czyli znajdziemy w nim więcej, również mniej popularnych, atrakcji i regionów. W znajdujących się na rynku przewodnikach, miejsca takie jak na przykład Górne i Dolne Kurveleshi, okolice Gramsh czy Mat z masywem Balgjaj, są zwykle pomijane. Umieściłam w nim także propozycje szlaków, których próżno szukać w innych takich wydawnictwach (Miredita, Park Narodowy Llogara czy inne inspiracje pieszych wędrówek np. na Riwierze Albańskiej, kojarzonej głównie z plażowaniem).

Wartością dodaną, która sprawia, że przewodnik jest pełniejszy, są rozdziały o Kosowie i Macedonii. Dzięki temu można zaplanować podróż, która łączy 3 kraje. Wielu z nas nie wie, jak zaplanować przejazd do Albanii przez nie – w przewodniku można znaleźć informacje praktyczne i propozycje atrakcji.

Rok 2022 to także uaktualnienie "Przewodnika Light" po Albanii, a także "Przewodnik 3w1" po Albanii, Kosowie oraz Macedonii
Rok 2022 to także uaktualnienie “Przewodnika Light” po Albanii, a także “Przewodnik 3w1” po Albanii, Kosowie oraz Macedonii

Bardzo cieszyła mnie możliwość rozwinięcia wstępu, gdzie mogłam umieścić szkic historii Albanii, więcej informacji o gospodarce, kulinariach, geografii oraz przyrodzie. Taka pigułka wiedzy dla ciekawych kraju i obyczajów.

Starałam się też myśleć trochę niesztampowo o ciekawostkach i odnosić się do rzeczy, o które najczęściej pytacie na wycieczkach!

KONKURS – WYGRAJ KSIĄŻKI ORAZ GADŻETY MOJEJ ALBANII!

A teraz zadanie dla Was! Jakie jest Wasze pierwsze skojarzenie, kiedy słyszycie słowo ALBANIA? Kuchnia? Konkretna przygoda? Może coś bardziej nieuchwytnego i tajemniczego? Podzielcie się swoimi skojarzeniami w komentarzach na Facebooku pod postem dotyczącym tego artykułu. Spośród nich wybierzemy najciekawsze i nagrodzimy dwoma zestawami książkowymi Albania. W szponach czarnego orła + Przewodnik 3w1 + plecaczek Mojej Albanii oraz dwoma zestawami Albania. W szponach czarnego orła + Przewodnik Light! + plecaczek Mojej Albanii. Książki oczywiście będą z autografami!

Na zgłoszenia czekamy do wtorku 25 października 2022 roku, do północy. Wyniki ogłosimy w środę 26 października 2022 roku.

5 thoughts on “W szponach czarnego orła, czyli książki o Albanii

  1. Iza i kuchnia i kultura i zabytki nie ma co się rozpisywać inaczej wszystko jest ciekawe i warte zobaczenia i spróbowania. Moja młoda i moja 1 konkretna rezydentka w Albanii

  2. Witam, książkę już mam. Z sentymentu dla autorki, która była moim przewodnikiem po tym pięknym kraju szybko po nią sięgnęłam. Uzupełniła w dużym stopniu moje wyobrażenia o Albanii. Dziękuję za te strony i zdjęcia i serdecznie Panią,Pani Izo pozdrawiam.

  3. Fantastyczna książka! Jedna z najlepszych z tej serii WP. Bardzo mi się podobała i dała mi wiele informacji na temat Albanii, którą uwielbiam.

Leave a Reply