Jak napisać przewodnik po Albanii?

Propozycja napisania przewodnika spadła na mnie w środku sezonu. W największym kotle wycieczek i oprowadzania. Podchodziłam do tematu sceptycznie i tak naprawdę zastanawiałam się czy gra jest warta świeczki. Przewodnik po Albanii? Masa roboty, żadne wielkie kokosy, ale chyba jednak snobizm posiadania “własnej książki” wygrał.

Dlaczego?

Przyznam też, że już miałam trochę dość przewodników, gdzie metodą kopiuj-wklej powiela się błędy, zwłaszcza językowe. Te wszystkie Llogarasy, Velipoi, kwiatki w stylu “wzgórza 104 cytatów” w Apolloni lub “półwyspu” Rodon. Zabrałam się więc za robotę! Przewodnik ma formę “light” czyli nie jest kompletnym kompendium wiedzy o Albanii, ale mam nadzieję, że udało mi się wyprostować trochę połamanych nazw albo niejasnych planów miast. Rozjaśnić czarne dziury na mapie Albanii i dotrzeć w miejsca mniej znane.

Oprócz najważniejszych miejsc w książce pojawiają się również regiony Dibry, Mat, Dolne Kurveleshi czy Parki Narodowe Prespa i Shebenik-Jabllanice. Mam nadzieję, że trochę schodzę z utartych ścieżek. Chciałam też żeby przewodnik służyć również… przewodnikom i pilotom. Doskonale wiem jak cieżko znaleźć jest sprawdzone informacje o Albanii w języku polskim lub angielskim. Czasem nie potrzebujemy całego naukowego opracowania, ale ciekawostki, wskazówki, nazwy góry czy budynku koło którego przejeżdżamy. Trochę takich drobiazgów starałam się zawrzeć w treści.

 

Znikające wyspy

Pogoń za auktualizacjami może być zaskakująca. Największe moje zdziwienie było kiedy w trakcie pracy nad rozdziałem o północnym wybrzeżu odkryłam razem z prowadzącą mnie redaktorką Anią, że opisywana w wielu miejscach wyspa Franciszka Józefa najzwyczajniej w świecie zniknęła zabrana przez morze.

Szukanie informacji było czasem drogą pod górkę. Jeśli nie jest wielkim problemem odnaleźć kilka opracowań o Beracie czy Butrincie to odnalezienie godzin wstępu lub dokładnej lokalizacji jakiejś atrakcji w rejonie Dibry lub Prespy to zagadka detyktywistyczna. Muzea zmieniały siedzibę, ulice stawały się nieaktualne, a szlaki zamazane. Wydzwaniałam do znajomych żeby skoczyli w jakieś miejsce i sprawdzili jakiś szczegół. Korzystałam w 90% ze źródeł albańskich co czasem wcale nie ułatwiało poszukiwań 🙂

Ciekawostką również jest to, że w momencie oddawania przewodnika autostrada A1 była płatna. Za chwilę zaczęły się protesty i bramki zdemolowano – przez co wciąż informacja w przewodniku zostaje “przepowiednią”. Podobno bramki znów ruszą i przewodnik będzie w pełni aktualny 😉

Przewodnik przewodnika

W jaki sposób chciałabym Was zachecić do książki ExpressMaps? Jak dokonale wiecie jest przewodnikiem i oprowadzam wycieczki. Po wielu miejscach w sezonie kilka razy w tygodniu. Dlatego chciałam żeby opisy były dla Was taką ścieżką, gdzie klarownie i czytelnie opisane są kolejne atrakcje. Tak żebyście mogli krok po kroku przemierzać miejscowości, parki archeologiczne i muzea.

Zależało mi żeby ciekawostki czy wątki historyczne były miłym dodatkiem do przejrzystej treści dzięki, której albo planujecie swój wyjazd albo spontanicznie zwiedzacie z przewodnikiem w ręku. Format i treść są zdecydowanie lekkie i lekkostrawne 🙂

Pisałam przewodnik po Albanii trochę dla siebie. Tworząc treść myślałam czy sama chciałabym z tej książki korzystać oprowadzając grupy lub czy łatwo można znaleźć w nim informację.

Super opcją jest niezniszczalna, laminowana mapka dołączona do książki! Sama jej używam w podróżach! Przeszła już m.in. zalanie kawą, kąpiel, atak kota i wiele innych przygód. Oprócz mapy kraju w skali 1:300 000 są również umieszczone tam plany najważniejszych miast (Tirana, Berat, Gjirokastra, Korcza, Szkodra i Durres) w skali 1:11000 lub 1:16500.

 

 

13 thoughts on “Jak napisać przewodnik po Albanii?

 1. 1.Cena małży w 2013r – 400 leków
  2.degustacja wina – wycieczka do Beratu ❤️
  3.pierwsze miasto to Vlora
  4. Knajpa u Ujevara znajduje sie w Borsh
  👍👍👍👍👍👍

 2. 1.Cena małży w 2013r – 400 leków
  2.degustacja wina – wycieczka do Beratu ❤️
  3.pierwsze miasto to Vlora
  4. Knajpa u Ujevara znajduje sie w Borsh
  👍👍👍👍👍👍

 3. Super – nabędę przy najbliższej okazji chociaż jestem na świeżo po podroży dookoła i wzdłuż Albanii 😀

 4. Świetna robota. Brakowało takiej pozycji na polskim rynku. Szkoda, że znalazłam już po wizycie w Albani, ale może jeszcze wrócę bo mnie zauroczyła!

Leave a Reply