5 ciekawych miejsc na odpoczynek w Albanii

Wielu z Was szuka atrakcji, które pozwalają na kontakt z przyrodą. Mogą być symbolem zupełnego wyluzowania lub aktywnego wypoczynku. Takich miejsc jest w Albanii masa, ale postanowiłam przedstawić moje propozycje ciekawych miejsc miejsc na odpoczynek w Albanii.

Odpoczynek w Albanii – 5 najciekawszych miejsc

1. DIVJAKA

Jeśli chcielibyśmy odpocząć od zgiełku kurortu, ale jednak mieć kontakt z “cywilizacją” to Park Narodowy Divjaka – Karavasta będzie fantastycznym pomysłem. 

W sercu parku, nad jedną z lagun znajduje się Hotel Divjaka Resort, gdzie można zarezerwować nocleg w naprawdę fajnym standardzie. Miejsce znane jest też z doskonałej kuchni i wielu Albańczyków przyjeżdża tam na posiłek. Specjalizują się oczywiście w kuchni śródziemnomorskiej z rybami i owocami morza w roli głównej. 

To miejsce ma również swoją smutną historię, gdyż pewna jego część była wykorzystywana jako miejsce internowań. 

Divjaka oferuje również atrakcje typu rejs po lagunie i kanałach łączących je z morzem, specjalnie przygotowane drewniane ścieżki-pomosty. Przy centrum informacji, gdzie spacerują dwa pelikany kędzierzawe, jest miejsce, gdzie można urządzić piknik, ale także wieża widokowa. Z wysokości 36 metrów podziwiamy park i laguny. Największa z nich Karavasta – ma ponad 40 km kw. i otaczają ją wzgórza Divjaki. Natomiast na piaszczystej mierzei oddzielającej ją od morza, rośnie sosnowy las. Laguny połączone są z morzem kanałami. 

Dla wielbicieli ptaków to raj, bo znajdziemy tam ponad 250 gatunków! Najważniejsze oczywiście są pelikany i występujące sezonowo flamingi. 

2. KANION HOLTA

Kanion Hotla ma ponad 3 km i żeby się nim przejść, należy przygotować się na przeprawę przez wodę, która wyrzeźbiła te fantastyczne formacje skalne. Woda jest lecznicza, o czym świadczy zapach siarki i niezwykły jej kolor. 

Okolice niepozornej miejscowości Gramsh stają się coraz bardziej popularne, gdyż turyści poszukują wciąż miejsc mniej znanych, dalekich od utartych ścieżek. Jadąc wzdłuż rzeki Devoll można dotrzeć do Korczy (trasa jest fragmentami mocno zniszczona). Jednak niezwykle ciekawe, zwłaszcza dla fanów offroadu lub trekkingu, jest zobaczenie wodospadu Sotira. Jest to jeden z najwyższych wodospadów w Albanii. Inną opcją, wypróbowaną oczywiście przez nas, jest przejazd “na drugą stronę” góry Tomorr, w której cieniu położone są atrakcje. Możemy tak dostać się do Beratu, ale pamiętajmy, że niektóre z tych tras są przeznaczone dla aut 4×4!

Oczywiście polecam też super jedzenie w restauracjach położonych nad jeziorem Banja. Moim ulubionych daniem są qofte z cukinii i biały ser typu feta zapiekany w pikantnym pomidorowym sosie. Dodam, że jest tam naprawdę tanio

Kanion Holta i wodospad Sotira

3. BENJE

Miejsce, które chyba jest najbardziej znane spośród wymienionych. Widok osiemnastowiecznego mostu Sędziego przerzuconego nad strumieniem, jest jednym z bardziej znanych pocztówkowych widoków.   

Najłatwiej dotrzeć tam z południowych kurortów, ale droga nie jest wymagająca, więc miejsce uznawane jest za ogólnodostępne. O każdej porze roku można spotkać tam”kuracjuszy”, którzy korzystają z leczniczej mocy tamtejszych wód termalnych. 

Nocleg przy źródłach wybiera wielu użytkowników kamperów. A osoby lubiące trekking na pewno powinni skorzystać z opcji spaceru kanionem Lengarica lub wybrać się do miejscowości Benje-Novoselo aby zobaczyć cerkiew NMP z przełomu XVIII i XIX w. Dodatkowo niedaleko znajduje się także Permet, a trasa do Korczy jest jedną z moich ulubionych. 

4. DAJTI

Będąc w Tiranie możemy nie wiedzieć, że na wyciągnięcie ręki jest miejsce, gdzie z jednej strony jest bardzo dużo atrakcji, ale też gdzie możemy obcować z przyrodą. Trasa do PN Dajti jest już interesująca: można tam dojechać autem wąską i dość krętą drogą (z asfaltem) lub kolejką gondolową. Wjazd kosztuje ok 10 euro/osoba dorosła (ceny biletów na Dajti) i trwa ok 15 minut. Możemy podziwiać z tej perspektywy bardzo fajne widoki. Na górze znajduje się restauracja Ballkoni i Dajtit, hotel, ale też wiele atrakcji. Mini golf czy park linowy dla dzieci, ale także jazda konna, możliwość trekkingu lub lotu paralotnią. 

Północna część parku, gdzie najlepiej wybrać się autem 4×4, znana jest z malowniczego jeziora Bovilla. 

5. NIVICA 

Region Górnego Kurveleshi jeszcze do niedawna wydawał się być tak bardzo odległy, bo drogi do niego wiodące nadawały się tylko dla samochodów 4×4. Aktualnie, czy to od strony Vlory, czy Tepeleny nad kanion Nivica można dojechać zdecydowanie wygodniej. Nadal musimy się liczyć z trasami krętymi i chwilami dość wąskimi, ale naprawdę warto tam dotrzeć. Sam kanion rozciąga się na przestrzeni 15 km, a jego głębokość dochodzi do 70 m. 

Można zawędrować do wodospadu Peshtura czy eksplorować górską okolicę. Znajdują się tam także pensjonaty, gdzie można skorzystać zarówno z noclegu, jak i spróbować lokalnej kuchni.   

Nie są to oczywiście wszystkie miejsca, które poleciłabym na odpoczynek w Albanii, ale są to moje odkrycia, które są w miarę dostępne dla większości turystów, którzy mają wprawę w odkrywaniu miejsc rzadziej eksplorowanych. A może Wy macie miejsca, które byście tutaj wpisali? Dajcie znać w komentarzu! 🙂

Leave a Reply