W tym roku Durres!

Sezon czas zacząć!

W tym roku zmiany, zmiany proszę Państwa!

Przede wszystkim będzie można mnie spotkanie nie we Vlorze, ale w Durres! Tam również będę organizować wycieczki fakultatywne, na które serdecznie wszystkich moich czytelników zapraszam!

Nie lubię się “reklamować”, ale od kiedy powstał mój blog wiele osób szuka ze mną kontaktu, bo ciężko faktycznie jest znaleźć kogoś, kto tyle lat siedzi w temacie. Jak wiele osób wie – staram się nie tylko oprowadzać, ale też opowiedzieć o moich doświadczeniach i życiu w Albanii. Obgaduję trochę Albańczyków, dziwię się czasem i zachwycam. Jeśli macie ochotę posłuchać o tym jak to jest mieszkać w tym kraju oraz dowiedzieć się czegoś więcej niż oferują przewodniki naprawdę zapraszam!

Zadzwońcie +355 695 240 673 lub napiszcie moja.albania@gmail.com. 

Można też mnie spotkać w hotelu Sunborn oraz Princ.

A gdzie pojedziemy? Przede wszystkim uważam, że nie ma co porywać się z motyką na słońce i wciskać wszystkiego od Szkodry do Gjirokastry. Chcę pokazać miejsca, która znam doskonale i kocham.

tirana
TIRANA

TIRANA I KRUJA

pierwszą atrakcją miejscowość Kruja. Tu najważniejszym punktem jest tzw. turecka uliczka, na której możemy kupić oryginalne pamiątki. Prowadzi ona również do twierdzy Skanderbega – najważniejszej postaci w historii Albanii. Po czasie spędzonym w Krui kierujemy się do stolicy Albanii – Tirany. Spacer zaczynamy w dawnej zamkniętej dzielnicy dygnitarzy komunistycznych. Następnie idziemy główną ulicą miasta, na której znajdują się m.in. Pałac Prezydencki i inne budynki rządowe. Zatrzymujemy się również pod Piramidą Hodży i docieramy do Placu Skanderbega, gdzie znajduje się charakterystyczna mozaika, która jest jednym z symboli kraju. Odwiedzimy również słynny komunistyczny bunkier przeciwatomowy w tym roku otwarty dla turystów! Następnie wjeżdżamy kolejką linową na górę Dajiti, z której roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Tiranę.

WIĘCEJ O TIRANIE…

Cena: 25 euro/osoba

Berat
Berat

MIASTO TYSIĄCA OKIEN (BERAT & ARDENICA)

pierwszym przystankiem jest Berat, czyli słynne „miasto tysiąca okien” znajdujące się na Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz nazwane miastem muzeum. Berat uważany jest również za jedno z najstarszych miast regionu. Tam zwiedzamy m.in. starą cześć miasta położoną w obrębie twierdzy oraz monaster i muzeum Onufrego – najsłynniejszego twórcy ikon. Twierdza jest rozległa i można z jej murów podziwiać panoramę miasta. W monastyrze Najświętszej Marii Panny podziwiamy niezwykły ikonostas, a ze względu na to, że już w świątyni nie odbywają się nabożeństwa możemy również znaleźć się po jego drugiej stronie. Po opuszczeniu twierdzy zwiedzamy dolną część miasta z orientalną zabudową. W drodze powrotnej odwiedzamy Ardenicę, gdzie zwiedzamy monaster, w którym możemy podziwiać pięknie zachowane freski oraz ikonostas.

WIĘCEJ O BERACIE….

Cena: 35 euro/osoba

Ochryd
Ochryd

OCHRYD

Spacer po tym urokliwym mieście rozpoczynamy od pomnika św. Klemensa, który znajduje się w samym sercu miasta. Następnie zwiedzimy średniowieczną cerkiew św. Zofii, która jest jednym z najważniejszych zabytków w całej Macedonii. Następnie odwiedzimy cerkiew św. Pantelejmona, położoną nad wzgórzach nad Jeziorem Ochrydzkim oraz Cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo. Na zakończenie przejedziemy do górującej nad miastem Twierdzy Samuela oraz Teatru antycznego.

Cena: 45 euro/osoba

Iza i jej monastyry.
Iza i jej monastyry.

PRIZREN 

już sama trasa do Prizrenu zasługuje na szczególną uwagę. Albania jest połączona z Kosowem autostradą, która przebiega przez piękne górzyste rejony oraz rozlewisko rzeki Fierza. Samo miasto zasługuje na uwagę, gdyż posiada zabytki m.in. z okresu bizantyjskiego oraz Imperium Osmańskiego. Spacer po starym mieście obejmuje m.in. klasztor Zbawiciela z  XIV wieku czy najważniejszą cerkiew klasztorna Bogorodicy Ljeviškiej z XIV wieku, która jest wewnątrz zdobiona niezwykle cennymi freskami z bizantyjskiego okresu Paleologów. Jest ona wpisana na listę UNESCO i stanowi jeden z trzech obiektów najważniejszych średniowiecznych zabytków Kosowa.

Cena 45 euro/osoba

Bilety wstępu są płatne dodatkowo. Potrzebuję również odpowiedniej ilości osób żeby wycieczka się odbyła!

10567529_701682109901241_956973538_n
Dużo gadam 🙂

 

 

 

16 thoughts on “W tym roku Durres!

 1. Iza. Blog fantastyczny. W Albanii byliśmy w zeszłym roku. Trochę przypadkowo. Spędziliśmy urlop w Czarnogórze. Zostało trochę pieniędzy i parę dni czasu. No to odwiedziliśmy Albanię. Efekt? W tym roku jedziemy ponownie. Tym razem tylko do Albanii. Tak nas ten kraj zauroczył. Będziemy w Golem k. Duresu, a może i jeszcze gdzieś. Po co planować. Pozdrawiam.

 2. Witam serdecznie to nie pierwszy mój wpis ,już był dziękujący za wszystkie cenne informacje ,które spowodowały że w zeszłym roku zwiedziliśmy Albanię :),oczywiście zakochaliśmy się i chcemy wrócić w tym roku ,mam takie pytanie do Pani ,czy orientuje się Pani co do bezpieczeństwa w tym roku pod kątem podróży samochodem ,tyle się słyszy o uchodzcach i nie wiem ile w tym prawdy ,czy na granicach normalnie się przejeżdża ?

   1. bardzo dziękuje za odpowiedz 🙂 więc za 10 dni w drogę ..już się nie mogę doczekać 🙂

 3. Witam! Mam jedno pytanie. Jakoś niedawno czytałam przewodnik po Albanii, chyba z roku 2013. Było tam napisane, że z odwiedzeniem tego kraju należy się spieszyć, bo wkrótce zostanie “zaatakowany” przez turystykę. No i przez te zamachy itd. Albania staje się jednym z najchętniej odwiedzanych krajów na wakacje, w końcu jest bezpiecznie, plaże są, góry. Bardzo chętnie posłuchałabym tej rady…gdybym miała cokolwiek do powiedzenia w sprawie moich podróży 🙂
  Mam 14 lat i rodzice raczej nie planują wyjazdu do mojego wymarzonego kraju. Myśli Pani, że w wieku np. 20 lat Albania nie będzie jeszcze zbyt oblegana przez turystów? Pozdrawiam!

  1. Myślę, że za 6 lat Albania będzie już bardzo turystyczna. Powinnaś namówić rodziców albo żeby zabrali Cię na wczasy albo wysłali na obóz młodzieżowy do Albanii 🙂 Zapraszam serdecznie! Jest super!

 4. w sierpniu br wybieramy sie do Albani z namiotem mam pytanie czy jest bezpiecznie czy to jest w ogólne dobry pomysł a może ktoś podpowie o fajnym campingu za co bardzo dziękuję

 5. Świetny blog! i do tego bardzo przydatne informację kiedy, jak ja chce się pierwszy raz odwiedzić Albanię 😉 mamy zamiar z narzeczonym wybrać się tam w czerwcu w przyszły roku. Dostaliśmy polecenie hotelu w Golem, okolice Durres. Chciałabym się spytać czy to dobry kierunek na pierwszy raz? Wszędzie polecają bardziej południe kraju ale lubię mieć sprawdzone miejsce;) pozdrawiam serdecznie

 6. Witam świetny blog .Dzięki Pani bardzo duzo dowiedziałem się o Albanii.Wybieramy się z żoną w przyszłym roku na dwa tygodnie . Dziękuje i pozdrawiam Krzysztof Łukszewicz

 7. Szanowna Pani, proszę o opinię na temat hotelu Adriatik II w Durres (Golem). Czy jest położony blisko plaży, jest czysto, dobre jedzenie i czy jest bezpiecznie?

  1. Ten hotel w opinii turystów uchodzi za dobry i jest blisko plaży. Nie jadłam w nim, więc nie będę oceniać kuchni w nim, ale Albania słynie z dobrego jedzenia więc proszę się nie martwić. Bezpiecznie jest 🙂

Leave a Reply