Albania pod choinkę

Pierwsza mikołajkowa fala minęła, ale teraz nastał okres świątecznej gorączki.

Czas zastanowić się nad prezentami. Moje propozycje będą tradycyjnie albańskie 🙂 Klasycznie stawiam na książki i tym razem zrobię przegląd dostępnych na polskim rynku przewodników po Albanii.

Na co dzień używam przewodników kupionych u źródeł. Korzystam z tego typu książek zupełnie inaczej, bo zawodowo. Problem z polskimi przewodnikami jest taki, że zawierają błędy i przez to trochę im nie ufam. Jednak z drugiej strony jako turysta też korzystam z przewodników i jeszcze przez jakiś błąd nie umarłam. Dlatego do tematu podejdźmy ze świątecznym luzem.

Albania. Bałkański Dziki Zachód.

Autor: Mateusz Otręba

Wydawnictwo Bezdroża

Cena: ok 35 zł

bealb1

Jedno z moim ulubionych wydawnictw. Ich przewodniki nie są kolorowe, ale są konkretne. Z Albanią poszli troszkę na łatwiznę. Przez kilka lat wydawali bardzo fajny przewodnik po całych Bałkanach, który towarzyszył mi we wszystkich tripach, które ze znajomymi organizowałam. Przewodnik po Albanii w dużej części okazał się “kopiuj-wklej” właśnie z tego zbiorowego wydawnictwa.

Przez to wiele informacji jest kompletnie przestarzała. Bzdurki w stylu opowieści o szwedzkich turystkach, które opalały się topless i miały jakieś piętrowe kłopoty z tego powodu, ceny niezgodne z rzeczywistością i abstrakcyjne zupełnie rozkłady jazdy.

Bardzo podobają mi się w tym przewodniku czytelne plany miast i nieprzegadane opisy miejscowości. Przy każdym obiekcie w nawiasie znajduje się krótkie info o cenie biletów, godzinie otwarcia etc. Ozdobiony niewielką ilością zdjęć, stawia na konkretny tekst. Książka ma format, który zmieści się do każdej torebki i nie będzie zawadzać w walizce. Na końcu posiada małe rozmówki.

Albania – Przewodnik turystyczny (seria Miejsca świata)

Autor: Tibor Dienes

Dom Wydawniczy Księży Młyn

Cena: ok 35 zł

book_id40_0_show

To pierwszy przewodnik po Albanii na polskim rynku. Najstarszy i… najnudniejszy. Czarno-biały z masą informacji oraz planów. Ułożony według tras “wycieczek”, ale napisany bardzo ciężkim językiem. Informacji jest dużo – naprawdę można dowiedzieć się z niego wiele. Format również jest bardzo praktyczny. Jednak przypomina mi to trochę taki “podręcznik do Albanii”.

Albania – Praktyczny Przewodnik.

Autor: Łukasz Gołębiewski, Krzysztof Bzowski, Grzegorz Petryszak

Wydawnictwo Pascal

Cena: ok 45 zł

albania_PP_okl_zewn.indd

Ten przewodnik mnie jakoś odrzuca. Bardzo brzydko wydany i moim zdaniem średnio nadaje się na fajny prezent. Tłumaczenie, że wybrano specjalny papier który jest lżejszy i nie męczy w ostrym słońcu oczu…. jest dla mnie trochę na wyrost. W innych przewodnikach informacji tyle samo, a może nawet więcej. Format również “cegłowaty” i nie do każdej torebki. Wcale nie jest lekki mimo tego “oszczędnego” papieru.

Albania – Przewodnik Ilustrowany.

Autor: Łukasz Gołębiewski, Krzysztof Bzowski, Grzegorz Petryszak

Wydawnictwo Pascal

Cena: ok 40 zł

Albania_PI_okl_zewn.indd

Wydawnictwo i autorzy ci sami co w przypadku poprzedniej książki, ale jest zdecydowanie lepiej. To jest książka, która może być bardzo pięknym prezentem ze względu na bardzo dużą ilość naprawdę ładnych zdjęć. Informacji jest mniej niż w innych przewodnikach, ale są praktycznie podane w przystępnej formie. Jest to propozycja dla osób, które chcą mieć ładną książkę na półce, do której można wracać jak do albumu ze zdjęciami i przypominać sobie wakacje w Albanii.

Albania. Przewodnik

Autor: Figiel Stanisław, Krzywda Piotr

Wydawnictwo Rewasz.

Cena: ok 35 zł

alb13Też bardzo dobra pozycja, w której jest naprawdę dużo informacji. Coś pomiędzy “pigułkową” formą Bezdroży, a rozwleczonymi opisami Miejsc świata. Czarno-biały, ale ładnie wydany. Format praktyczny – do torebki. Dla osób, które planują wyjazd w góry może się okazać bardzo przydatny, bo autor jest znanym przewodnikiem górskim i poświęca temu dużo miejsca i zdecydowanie ta część jest lepsza merytorycznie i ciekawsza.

Albania. Przewodnik Globtrotera.

Autor: Dawid Dudek

Wydawnictwa Globtroter.

Cena: ok 30 zł

ALBANIA PRZEWODNIK GLOBTROTERA1Wizualnie dość przaśny, ale praktyczny. Podzielony według okręgów albańskich, a nie tras. Napisany lekkim piórem, całkiem przejrzysty, ale strasznie nijaki. Kilkukrotnie czytałam fragmenty i moim zdaniem wszystko w tym przewodniku zostaje liźnięte. Tak jakbyśmy  musieli zwiedzać Albanię w biegu. Nie wiem czy akurat ten przewodnik chciałabym znaleźć pod choinką. Format torebkowy, czyli idealny w podróży. Takiej szybkiej  z plecakiem.

Mam nadzieję, ze ten szybki przegląd będzie przydatny. Jeśli jednak nie gustujemy w przewodnikach, ale chcemy kupić komuś jakąś albańską książkę polecam przede wszystkim Kadarego i odsyłam do wcześniejszych wpisów:

ISMAIL KADARE

NAJNOWSZE POWIEŚCI KADAREGO

Fajnym pomysłem mogą być również ROZMÓWKI.

… ale tak naprawdę czemu się ograniczać? Myślę, że najlepszym prezentem byłby wyjazd do Albanii 🙂 Jak już będziemy mieli przewodnik to nic nie stoi na przeszkodzie!

4 thoughts on “Albania pod choinkę

    1. Niestety nic, bo widziałam… tylko okładkę kiedyś przy okazji. Jak przygotowywałam się do tego tekstu to przebiegłam się po kilku księgarniach nawet i … tego nie było nigdzie.

Leave a Reply