Światowe życie

Jesienne weekendy upływają dużej części społeczeństwa na oglądaniu wszelkiego rodzaju reality show czy talent show. Wszelkiego rodzaju formaty są również obecne w albańskiej telewizji i oczywiście wywołują podobne emocja jak w innych krajach. Chociaż przyznaję, że jak zobaczyłam pierwszy raz Taniec z gwiazdami w wersji albańskiej uznałam, że to chyba jakaś parodia. Ciśnienie gwiazd było zdecydowanie mniejsze niż w polskiej napompowanej wersji. Ostatnio nawet, gdzieś przemknęła wiadomość, że niedługo ruszy nowa już czwarta edycja.

W The Voice of Albania również dużo się dzieje, a jedną z jurorek jest Aurela Gace. Prawdziwa gwiazda – prosto z Vlory. Mam do niej słabość, a nawet przyznaję, że bardzo jej twórczość lubię. Sama nie wiem czy wynika to z tego, że jest z Vlory czy jako jedna z niewielu Albanek ma krótkie włosy 🙂 Poza tym faktycznie ma chwytliwe piosenki. Jednym z największych wydarzeń sprzed kilku miesięcy było opisywane z każdej strony wielkie albańskie wesele Aurelii. Polakom może być znana z występu na Eurowizji w 2011 roku.

Wracając do formatu The voice of… szerokim echem odbiło się zwycięstwo Elhaidy Dani, która jest z pochodzenia Albanką. Może uda jej się być godną następczynią następnej bohaterki.

Albańczycy posiadają również swoje gwiazdy importowe. Najbardziej znaną celebrytką jest Rita Ora. Mimo, że urodzona w Prisztinie jeszcze w czasach, kiedy leżała na terenie Jugosławii i nie wypowiadającą się często na temat swojego pochodzenia uważana jest przez Albańczyków za “swoją”. Tak to bywa w krajach, które mają deficyt “zachodnich” gwiazd. Polskie portale plotkarskie również rozpisują się o wszelkich “zagranicznych sukcesach” naszych celebrytów. I w taki sposób Rita jest uznawana za Albankę koniec i kropka. Może nie przebija sławy Matki Teresy, która najważniejszą Albanką jest i pozostanie, ale zawsze można ją wpisać na listę znanych krajanów. No i bardzo często daje powód żeby o niej pisać – zwłaszcza o jej kochankach i kreacjach. Jednak z drugiej strony nie wypiera się swojego pochodzenia i czasem w ramach PR stara się podkreślić pochodzenie swojej rodziny. W ramach obchodów 100 lecia niepodległości Albanii w Tiranie odbył się jej koncert.

Kwestia tego, że jednak urodziła się w stolicy dzisiejszego Kosova jest materiałem na następną dyskusję 🙂

Niewiele osób wie, że albańskie korzenie mają bracia John i James Belushi. Pierwszy znany był z brawurowej roli w “Blues Brothers” oraz słabości do używek. Niestety 1985 roku ten znakomity komik przedawkował w wyniku czego zmarł. Jego brat również jest znanym aktorem komediowym. Ich ojciec pochodził ze wsi Quteze, którą jako nastolatek opuścił i wyemigrował do USA.
Ciekawostką jest, że John Bellushi wziął udział w bardzo fajnym spocie reklamującym Albanię oraz w reklamie jednej z sieci komórkowych: Eagle Mobile.

Bardzo często w mediach pojawiają się wieści o piłkarzach, którzy robią kariery w zagranicznych klubach. Przyznaję, że na tym nie znam się kompletnie, ale może kiedyś w końcu prześledzę również ten temat, bo jednak piłkę nożną śledzi ogromna ilość zarówno Polaków, jak i Albańczyków.

Leave a Reply